Açlık Oyunları: Mockingjay Part One

Ünlü yazar Suzanne Collins’in aynı isimli romanlarından uyarlanan Açlık Oyunları serisinin üçüncü filmi olan Açlık Oyunları: Mockingjay, aynı isimli kitabın sinemaya uyarlanan ilk bölümü. Mockingjay kitabının iki kısımda işlenmesini kitaptaki yoğunluğa bağlayan yapımcılar, filmin bu haliyle daha cazip olacağı düşüncesinde. Filmin yönetmen koltuğunda, serinin ikinci filmininde yönetmenliğini yapan, kariyerinde Ben Efsaneyim, Constantine gibi filmler bulunan, Avusturyalı ünlü yönetmen Francis Lawrence oturuyor. Senaristliğini Danny Strong’un üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda tüm filmlerde yer alan oscarlı aktris Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Elizabeth Banks ve Julianne Moore gibi önemli isimler yer alıyor.
Tüm dünya çapında milyonlarca hayranı bulunan Açlık Oyunları serisi, son zamanlarda sinemaya aktarılan kitap uyarlamaları arasında en popüler seri olarak görülüyor. Hem romanlarının hem de filmlerinin yığınlar tarafından merakla takip edilmesi serinin değerini gözler önüne seriyor. Aksiyon ve bilimkurgu türündeki serinin son filmi niteliğindeki Açlık Oyunları: Mockingjay Part One Türkiye’de Tiglon dağıtımcılığında vizyona girmeye hazırlanıyor. Tüm sinemaseverler tarafından büyük bir merakla beklenen filmin vizyon tarihi ise 21 Kasım 2014 olarak belirlendi.
Şüphesiz ki 2014’ün en çok beklenen ve merak edilen filmlerinden biri olan Açlık Oyunları: Mockingjay Part One filminin konusu kitabın okurları tarafından detaylı bir şekilde bilinmekte. Biz de seriyi film üzerinden takip edenler için kısa bir özet geçelim; 12. Bölge tamamen yıkıma uğramıştır ve insanlar artık yer altında yaşamaya başlamıştır. Bunu öğrenen Katniss Everdeen, yuvası niteliğindeki 12. Bölge’ye dönme kararı alır. 12. Bölge’ye geldiğinde karşılaştığı manzara ise oldukça vahimdir. Tıpkı duyduğu gibi kazananların dışındaki herkesin evi yıkılmış ve insanlar yer altında yaşamak zorunda kalmıştır. Hükumetin sert politikalarıyla mücadele etmeye çalışan halk arasında bir isyan dalgası baş göstermektedir. Katniss Everdeen ise istemeyerek de olsa bu isyanın görünen yüzü konumuna gelmektedir.Katniss’ın, oldukça tehlikeli bu yeni ortamda bulunmasının sebebi, biraz da Peeta’nın hayatının söz konusu olmasıdır.