Aşk Bilmecesi (Casse-tête Chinois)

2002 yapımı İspanyol Pansiyonu ve 2004 yapımı Rus Bebekler filmlerine hayatı konu olan Xavier’in hikayesi Aşk Bilmecesi ile devam ediyor. Üçlemenin son filmi olan Aşk Bilmecesi’nin yönetmen koltuğunda ilk iki filmde olduğu gibi 52 yaşındaki Fransız yönetmen Cedric Klapisch yer alıyor. Fransız yapımı filmin senaryosunu da yönetmeni Cedric Klapisch kaleme almış. Başrolde Xavier’a hayat veren Romain Duris’i izlediğimiz 130 dakikalık Aşk Bilmecesi, yönetmenin 7. Uzun metraj filmi. Filmde başrol Romain Duris’e, akıllara Amelie Poulain olarak kazınan, güzel oyuncu Audrey Tautou ve Cecile De France eşlik ediyor.

Romantik komedi türündeki filmin Fransızca orijinal adı Casse-tete chinois. İngilizceye ise Chinese Puzzle olarak geçmiş. Fransız sineması tutkunlarının merakla beklediği Aşk Bilmecesi filminin Türkiye’de izleyiciyle buluşma tarihi 25 Nisan 2014 olarak belirlendi.

Filmde üçleme boyunca hayatı anlatılan Xavier’in 40 yaşlarındaki hali konu ediliyor. Xavier (Romain Duris), 40 yaşına gelmiştir ve mevcut hayatıyla ilgili kafasında soru işaretleri barındırmaktadır. Üniversiteyi yarıda bırakıp aile kuran Xavier’ın 2 çocuğu ve güzel bir karısı vardır. Fakat hayatı kendisine artık sıkıcı gelmeye başlamıştır. Bu duygular içindeki Xavier’a karısından gelen Amerika’ya taşınma fikri ilk başta pek ilgi çekici gelmese de Amerika’ya taşınmayı kabul eder. Amerika’da Çin mahallesinde yaşananlar Xavier’ın hayatına renk katar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir