Baba II

Çok ses getiren Baba filminin ikincisi, hikayenin devamı niteliğindeki Baba II filminde de yönetmen koltuğunda Francis Ford Coppola oturuyor. Senaryo kısmındaki isimlerin de değişmediği filmde başrol bu kez Al Pacino. Marlon Brando ise senaryo gereği filmde yer almıyor. İlk filmde bulunmayan ve bu filmde kadroya dahil olan güçlü bir isim var, o da Robert de Niro. Robert de Niro, ilk filmde Marlon Brando’nun hayat verdiği Vito Corleone karakterinin gençliğini canlandırıyor. Daha sonra Robert de Niro, hayat verdiği bu rolle, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar ödülüne layık görülecektir.

İlk film ile arasında teknik açıdan pek fark olmayan Baba II, ilk filmle yarattığı o muhteşem etkiyi yaratmayı başarmıştır. Hikayenin ilerlemesiyle birlikte Corleone ailesiyle daha fazla zaman geçiren izleyicinin karakterlere olan aşinalığının artması nedeniyle, film çok daha etkileyici bir hal almaktadır. İlk filme nazaran daha hareketli ve daha çok merak unsuru barındıran Baba II, seyir kolaylığı açısından genel izleyiciye daha çok hitap eden bir film olmuştur. Michael Corleone’nin ailesini korurken yaşadıkları ve geçirdiği dönüşümün anlatıldığı filmde aynı zamanda Vito Corleone’nin de gençliğine ve yükselerek en tepeye nasıl ulaştığına değiniliyor.

Baba filminden aldığı referansla piyasaya oldukça etkili bir giriş yapan Baba II, 13 milyon dolarlık bütçesine rağmen 193 milyon dolarlık bir hasılat elde etmeyi başarmıştır. Sanatsal kalitesiyle de dikkat çeken film, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Film Müziği, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Uyarlama Senaryo olmak üzere, toplam 6 adet Oscar ödülü kazanmıştır.