Başlangıç

Son yılların en çok ses getiren filmlerinden biri olan Başlangıç, sinema tarihinin konusu bakımından da ilkleri arasında yer almaktadır. Fantastik bir konuya sahip olan filmde izleyici güzel bir aksiyonun içinde düşünmeye itilmektedir. 2010 yılı Amerikan yapımı film ilk olarak İngiltere’de gösterime girmiştir. Dünyaca ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın yönettiği ve aynı zamanda senaryosunu da yazdığı film Warner Bros tarafından dağıtıma sunulmuştur. 160 milyon dolarlık bütçeyle çekilen film, yatırımcılarını oldukça memnun edecek bir hasılata imza atmıştır. Filmin toplam hasılatı 825 milyon dolardır. Üst düzey bir seyir zevkine sahip olan Başlangıç filminde, izleyicinin olay örgüsüne tam hakim olduğunda büyük keyif olması mümkün. Son derece akıcı bir yapıya sahip film, en başından itibaren muhafaza ettiği merak duygusu sayesinde izleyiciyi filmin sonuna kadar canlı tutmayı başarıyor.

Çekimleri Tokya, Los Angelas, Paris ve Londra gibi şehirlerde gerçekleştirilen filmin yapımcılığını, filmin yönetmeni ve senaristi olan Christopher Nolan ve Emma Thomas üstlenmiştir. Son yılların en önemli filmlerinden biri olarak nitelenen Başlangıç filminin oyuncu kadrosuda oldukça güçlü isimlerden oluşmaktadır. Orijinal adı İnception olan filmin başrolünde Leonardo DiCaprio yer alırken kendisine, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Marion Cotillard, Tom Hardy ve Ken Vetanabe gibi isimler eşlik ediyor. Müzikleri ve görsel efektleriyle de  ön plana çıkan filmin müzikleri usta müzisyen Hans Zimmer tarafından bestelenmiş.

Oldukça ilginç bir konuya sahip olan Başlangıç filminde Nolan, insan bedeninin en gizemli faaliyeti olan rüyalara giriş yapıyor. Filmde Leonardo DiCaprio’nun hayat verdiği Cobb karakteri, insanların rüyaları aracılığıyla hafızalarına girerek bir takım bilgileri çalan bir hırsız olarak karşımıza çıkıyor. Kanun kaçağı olan Cobb için affedilme şansı doğuran bir iş ortaya çıkınca Cobb bu fırsatı değerlendirmek istiyor. İş gereği yapması gereken ise oldukça zor bir görev. Her zaman insanların hafızalarına girerek bir şeyler alan Cobb’un, bu kez birinin hafızasına bir şey sokması gerekiyor. Film son sahnesiyle de oldukça tartışma yaratmış ve hakkında çeşitli yorumlara neden olmuştur. Birçok kişi tarafından en iyi olarak nitelenen Başlangıç İMDb Top 250 lisetesinde 13. sırada yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir