Bir Gecede Oldu

Orijinal adı It Happened One Night olan Bir Gecede Oldu, 1934 yılı Amerikan yapımı bir romantik komedi filmidir. Siyah-beyaz formatında izleyiciyle buluşan film, Samuel Hopkins Adams’ın kısa hikayesinden esinlenerek beyaz perdeye uyarlanmıştır. Yayınlandığı dönem büyük beğeni toplayan film, toplam 10 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 9 tanesini kazanarak ciddi bir başarı elde etmiştir.

Yönetmen koltuğunda Frank Capra’nın oturduğu filmin uyarlama senaryosunu Robert Riskin kaleme almıştır. Yapımcılığını da Frank Capra’nın üstlendiği filmin müziklerini usta müzisyen Howard Jackson bestelemiştir. Sinema tarihinde önemli bir yer edinen ve birçok sinemaseverin favorileri arasında yer alan filmin oyuncu kadrosunda Clark Gable, Claudette Colbert, Walter Connolly, Roscoe Karns, Jameson Thomas, Alan Hale, Arthur Hoyt, Blanche Friderici gibi isimler yer almaktadır. Birçok listede üst sıralarda yer alan Bir Gecede Oldu, Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo olmak üzere 5 dalda aday gösterilmiş ve aday olduğu tüm ödülleri kazanarak büyük bir başarı elde etmiştir.

105 dakika uzunluğundaki Bir Gecede Oldu, romantik komedi türünün öncüleri arasında gösterilmektedir. Filmde, oldukça zengin bir ailenin hızı olan Ellie, babasının eşiyle ilgili dayatmaları yüzünden babasından kaçmaktadır. Babasından kaçarken, hikaye bulmak için yollara düşmüş bir haberciyle karşılaşan Ellie, haberciyle birlikte otostop çekerek maceralı bir yolculuğa çıkar.