Bir Rüya İçin Ağıt

Orijinal adı Requiem for a Dream olan Bir Rüya İçin Ağıt, 2000 yılı Amerikan yapımı bir dram filmidir. Hubert Selby Jr’un romanından beyaz perdeye uyarlanan film, son zamanların en depresif filmlerinden biri olarak nitelendirilmektedir. YayBir Rüya için Ağıtınlandığı dönem eleştirmenlerce büyük ilgi gören Bir Rüya İçin Ağıt, toplamda 64 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 27 tanesine layık görülmüştür. Gişede beklediği başarıyı yakalayamayan 4 buçuk milyon dolar bütçeli film, 2001 yılındaki yeniden gösterimle birlikte dünya çapında 11 milyon dolara yakın bir hasılat elde etmiştir.

Yönetmen koltuğunda kendine has bir stil oluşturan yönetmen Darren Aronofsky’ın oturduğu filmin yapımcılığını Eric Watson ve Palmer West üstlenmiştir. Roman uyarlaması olan Bir Rüya İçin Ağıt filminin uyarlama senaryosunu filmin yönetmeni Darren Aronofsky ve kitabın yazarı Hubert Selby Jr. birlikte kaleme almıştır. Oyunculukların büyük beğeni topladığı filmin oyuncu kadrosunda Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly, Marlon Wayans, Christopher McDonald, Louise Lasser gibi isimler yer almaktadır. Ellen Burstyn Bir Rüya İçin Ağıt’taki performansıyla Akademi Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmiş fakat kazanamamıştır.Tema müziği bir Mozart bestesi olan Ağıt’tan esinlenilerek oluşturulan filmin çok konuşulan müzikleri Clint Mansell imzası taşımaktadır. Film için hazırlanan müzikler birçok alanda sık sık kullanılmaktadır.

Filmde uyuşturucu bağımlısı bir çocukla, bir amaç uğruna diyet haplarına bağlanan dul annesinin hikayesi anlatılmaktadır. Ellen Burstyn’ın hayat verdiği Sara Goldfarb karakteri televizyon bağımlısı, dul ve yaşlı bir kadındır. Bir televizyon programına katılmaya hak kazanınca çok sevdiği kırmızı elbisesini giyebilmek için zayıflamaya karar verir ve diyet hapları kullanmaya başlar. Zamanla haplara bağımlı hale gelen kadını oldukça zor zamanlar beklemektedir. Oğlu Harry ise uyuşturucu batağına saplanmış ve arkadaşlarıyla sürekli uyuşturucu bulabilmek için çabalayan bir gençtir. Oğlunun kaderi de annesinden farklı olmayacaktır. Bir Rüya İçin Ağıt, işleniş tarzıyla anlattığı hikayeyi oldukça çarpıcı bir hale getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir