Bir Zamanlar Amerika’da

Bir Zamanlar Amerika'da Orijinal adı C’era una volta in America olan Bir Zamanlar Amerika’da 1984 yılı İtalya ve Amerika ortak yapımı bir dram ve suç filmidir. Harry Grey’in The Hoods isimli romanından esinlenerek beyaz perdeye uyarlanan film, 230 dakikalık oldukça uzun bir süreye sahiptir. Yayınlandığı dönem beklediği ilgiyi göremeyen film, toplamda 19 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 13 tanesine layık görülmüştür.

Yönetmen koltuğunda spagetti western filmleriyle ünlü yönetmen Sergio Leone’un oturduğu filmin yapımcılığını Amon Michan üstlenmiştir. Sergio Leone’un son filmi olan Bir Zamanlar Amerika’da, yönetmenin en başarılı filmleri arasında gösterilmektedir. 10 yıllık oldukça uzun bir senaryo yazım aşamasına sahip filmin senaryosunda Leonarda Benvenuti, Piero De Bernardi, Enrico Medioli, Franco Arcalli, Franco Ferrini ve filmin yönetmeni Sergio Leone gibi isimlerin imzası bulunmaktadır. Birçok sinemaseverin favorileri arasında yer alan filmin güçlü oyuncu kadrosunda Robert De Niro, James Woods, Elizabeth McGovern, Tuesday Weld, Joe Pesci, James Hayden gibi isimler yer almaktadır. Filmin çok beğenilen ve gelmiş geçmiş en başarılı soundtrack albümleri arasında gösterilen müzikleri ise Ennio Morricone imzası taşımaktadır.

20. yüzyılın başlarında Amerika’da doğan bir arkadaş grubunun ve arkadaş grubuna mensup olan David Aaronson karakterinin hayatını anlatan Bir Zamanlar Amerika’da bir insanın hayatının her dönemine ışık tutmaktadır. David Aaronson’un çocukluk, gençlik ve yaşlılık dönemlerinin işlendiği film, arkadaş grubunun da dağılıp birleşmesiyle şekillenen hayallerine yer vermektedir. Sinema tarihinin kült yapımlarından biri olarak kabul edilen Bir Zamanlar Amerika’da, hayatını anlattığı karakterler aracılığıyla toplumsal konulara da değinmiştir.