Büyük Lebowski

Orijinal adı The Big Lebowski olan Büyük Lebowski, 1998 yılı Amerika ve İngiltere yapımı bir suç ve komedi filmidir. Kısa sürede sinema tarihinin kült yapımlarından biri olarak nitelenen film, 10 ödüle aday gösterilmiş ve sadece 1 tanesine layık görülmüştür. Filmin kazandığı tek ödül Rus eleştirmenler tarafından verilmiştir. Yaklaşık 15 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen Büyük Lebowski, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 17 milyon dolar, dünya çapında ise 30 milyon dolara yakın bir hasılat elde etmiştir.

Yönetmen koltuğunda Joel Coen ve Ethan Coen kardeşlerin oturduğu filmin müzikleri Carter Burwell imzası taşımaktadır. Coen kardeşlerin senaryosunu kaleme aldığı ve yapımcılığını da üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore, Steve Buscemi, David Huddleston, Philip Smour Hoffman, Tara Reid, Philip Moon, Mark Pellegrino, Peter Stormare gibi isimler yer almaktadır. 117 dakika uzunluğundaki Büyük Lebowski, renkli formatta izleyiciyle buluşmuş ve ilk olarak 1998 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gösterilmiştir. Oldukça özgün bir anlatım tarzına sahip olan film, kendine has hayran kitlesiyle popülaritesini korumaktadır.

Filmde bir karışıklık sonucu yaşanan komik olaylar konu edilmektedir. Büyük Lebowski lakaplı Lebowski bir milyonerle karıştırılır. Milyonerin karısının mafyaya olan borçları nedeniyle bir güzel dayak yiyen Lebowski, başka zararlarda görür. Bunun üzerine karıştırıldığı milyonerle konuşmaya karar verir ve malikanesine doğru yola çıkar.