Can Dostum

Orijinal adı Good Will Hunting olan Can Dostum, 1997 yılı Amerikan yapımı bir dram filmidir. Sinema tarihinde önemli bir yer edinen film, birçok sinemaseverin favorileri arasında yer almaktadır. 10 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan film, dünya çapında 225 milyon dolarlık bir gelir elde etmeyi başarmıştır. Çeşitli organizasyonlarda toplam 57 ödüle aday gösterilen Can Dostum, bunlardan 20 tanesine layık görülmüştür.

Yönetmen koltuğunda Gus Van Sant’ın oturduğu filmin yapımcılığını Lawrence Bender üstlenmiştir. Müzikleri Danny Elfman imzası taşıyan Can Dostum’un senaryosunu Matt Damon ve Ben Affleck kaleme almıştır. İkili, bu filmle birlikte büyük bir üne kavuşarak Hollywood’da saygınlık kazanmıştır. Daha sonra büyük bütçeli projelerde görev alan Matt Damon ve Ben Affleck yazdıkları senaryoyla Oscar’a da layık görülmüştür. Filmin güçlü oyuncu kadrosunda Matt Damon, Robin Williams, Ben Affleck, Stellan Skarsgard, Minnie Driver, Casey Affleck, Cole Hauser, John Mighton gibi isimler yer almaktadır. Yayınlandığı dönem büyük ses getiren Can Dostum, Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere 9 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Özgün Senaryo ödüllerine layık görülmüştür.

Filmde, son derece zeki bir gencin hikayesi anlatılmaktadır. Matt Damon’ın hayat verdiği Will Hunting, bir üniversitede hademe olarak çalışan, sürekli sokak kavgalarına karışan, gelişigüzel yaşayan biridir. Matematiksel olarak üstün bir zekaya sahip olan Will, çalıştığı okuldaki bir profesör tarafından keşfedilir. Profesör Will ile çalışmaya başlar ancak Will’in tavırları işleri zora sokar. Polisle başı belaya giren Will, profesör tarafından kurtarılır ve bir psikologla tanıştırılır. Psikologla Will’in kurduğu dostluk filmin konusunu oluşturmaktadır. 126 dakika uzunluğundaki Can Dostum, renkli formatta izleyiciyle buluşmuştur.