Çocuklarınız İle Birlikte Onların Sevdiği Oyunları Oynar Mısın?

Her ailede anne baba çocuklarla vakit geçirmek ister. Kimi zaman onlara yoldaşlık ederek, kimi zaman da onların eğitim ve öğretim süreçlerine katkıda bulunarak ebeveynlik görevini yerine getirmek ister. Bu gibi özelliklerin bir arada karşılandığı yer aslında oyunlardır. Çünkü çocuklar daima oyunlarla oynayarak, onlarla vakit geçirerek öğrenmek ister. Peki ya oyunların anne ve babayla oynanmasındaki rolü nedir? Neden bilimsel araştırmalar çocuklarınızla birlikte zaman geçirmenin sırrının oyunlarda saklı olduğunu söylemektedir? Bu konuyla ilgili sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz;Çocuklarınız İle Birlikte Onların Sevdiği Oyunları Oynar Mısın?

Çocuklarınız İle Birlikte Onların Sevdiği Oyunları Oynar Mısınız ?

1) Çocuk daima oyunlarda öğrenir. Bir çocuk hangi yaşta olursa olsun genel kültür seviyesini artırmak için oyun ideal bir çözümdür. Bunu, anne ve babasıyla oynadığında anne ve baba olarak sizin onu aydınlatmanızı bekler. Buna en basit verilecek örnek tabudur. Tabu oyununda birçok kelimenin anlatılması bilgiyle orantılıdır. Çocuğunun bu seviyeyi ilerletmesine anne ve baba katkı sağlar. Bir başka verilecek örnekse internet üzerinden oynanan ‘Canlı Para’ oyunudur birlikte oynayarak bir yandan anne baba olarak siz öğrendiklerinize katkı sağlarken diğer yandan da çocuğunuzun öğrenmesine vesile olabilirsiniz.

2) Çocuklarınızla oyun oynarken siz de tadına doyamayacaksınız, onunla vakit geçirmek en büyük göreviniz olduğundan oyun oynayarak çocuğunuzun keyifli dakikalar geçirmesini sağlayacaksınız. Çünkü ilgi her çocuğun hoşuna giden bir alt başlıktır. Onu bu sayede hayata motive etmiş olacak, hem de sizin onunla ilgilendiğinizi göstermiş olacaksınız.

Görüldüğü gibi, sizin ebeveyn olarak sizin onunla oynadığınız her bir oyunun çocuğunuza faydası bulunmaktadır. Birincil ölçüde onun daha donanımlı haline gelmesini sağlayabilirken; ikincil basamakta onun sizinle geçirdiği her bir vaktin onda bıraktığı ilgi izlenimidir. Her yönüyle, çocuklarınızla ilgilenmenin kökeninde onunla kısa süreli de olsa oyunlar oynamaktan geçer. Çünkü oyun çağında çocuk bilgiyi bile oyunla öğrenir. Bunu yaparken annesinin ve babasının da yanında olduğunu bilmek ister. Bu durum da onu hayata daha çok motive edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir