Exodus

2014 yılının en çok beklenen filmlerinden biri de Exodus. Gerek yönetmeni, gerek oyuncu kadrosu gerekse senarist kadrosu bu unvanı Exodus’a kazandıran etmenler olarak gösterilebilir. Filmin yönetmen koltuğunda, Gladyatör, Robin Hood, Cennetin Krallığı, Hannibal, Kara Şahin Düştü gibi daha birçok filme imza atmış bu alandaki yeteneği tartışılmaz bir isim 76 yaşındaki İngiliz yönetmen Ridley Scott oturuyor. Senaryosunu Kazanma Sanatı, Çevirmen ve Ejderha Dövmeli Kız gibi filmlerde imzası bulunan Steven Zaillian, Bill Collage ve Adam Cooper’ın yazdığı filmin oyuncu kadrosu ise Christian Bale, Aaron Paul, Sigourney Weaver, Ben Kingsley, Joel Edgerton gibi isimlerden oluşuyor.
Tarihi bir film olan Exodus, dram ve epik türünde izleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Tüm sinemaseverler tarafından merakla beklenen Amerikan yapımı filmin Türkiye dağıtımını Tiglon üstleniyor. Türkiye’deki meraklılarının filmle buluşma tarihi ise 12 Aralık 2014 olarak duyuruldu.
Exodus filmi, Musa peygamberin hayatını konu alıyor. Hayatı kutsal kitaplara da konu olan Musa peygamberin yaşam öyküsü anlatılırken Tevrat’tan da alıntılar yapılmış. Hikaye Musa’nın doğumundan itibaren geçen zamanı kronolojik olarak işliyor. Doğumundan sonra Mısır firavununun ailesi tarafından evlatlık alınan Musa, ailenin yanında yetiştikten sonra firavuna karşı gelerek Mısır’daki kölelerin serbest bırakılmasını sağlar. Tüm bunları Musa’nın ölümüne kadar işleyen film merakla bekleniyor.