Filmlerde Alt Mesajlar Nasıl Verilir ?

Günümüzde geniş kitlelere ulaşmanın yolları gittikçe artıyor. Teknolojinin gelişmesi daha fazla insana erişilmesini ve film sektörünün büyümesini sağladı. Film sektörü bu denli büyümüşken kullanım alanları da büyüyor hâliyle. Geniş kitlelerin bilinçaltlarına bilgi endekslemek için filmlerde bazı alt mesajlar kullanılmaya başlandı. Peki, bu alt mesaj nedir ve nasıl kullanılır?

İzleyici bir yapımı izlerken aslında onu gerçek hayat ile bağdaştırmaya çalışır. Kafasında gördüğü ve duydukl Filmlerde Alt Mesajlar Nasıl Verilir ?arını kurgulayarak kendisine mini bir paralel evren yaratır. İşte tam bu sırada alt mesajlar verilmeye başlanır. Bu alt mesajlar sıklıkla oyuncunun repliklerinde kullanılır. Çünkü izleyici o karaktere bağlanmıştır ve onu gerçek görmeye başlamıştır. Bu yüzden karakterin ağzından çıkan her kelime izleyici için değerlidir.

Yapımcılar da bunu kullanarak toplumsal kusurları veya işlemek istedikleri konuyu karakterin sözlerinin arasına büyük bir ustalıkla serpiştirir. Örnek verecek olursak Hindistan film sektörünün bir yapımı olan Aamir Khan eserleri. Karakter izleyicide öylesine olumlu bir izlenim yaratmıştır ki artık onun canlandırdığı karakterin söyledikleri izleyici bir anlam taşır. Öyle de oluyor zaten. 3 İdiots, PK, Ghajini gibi yapımlarında ayrımcılık, eğitim sistemi, farklılıklara olan saygısızlık gibi toplumsal konuları işleyen Aamir Khan alt mesaj denilince ilk akla gelen isimlerden.

Diğer Alt Mesaj Verme Yolları Nelerdir?

Bir başka alt mesaj verme tekniği ise sahnede ekranın gidebildiği kısımda izleyicinin aklına yerleşebilecek bir görsel Filmlerde Alt Mesajlar Nasıl Verilir ?kullanmak. İnsanlar araştırmalara göre görsel olarak hafızaladıkları şeyleri kolay kolay unutmuyor. Bu görsel hafıza olayını kullanan yapımcılar, filmin belli sahnelerine bizim ilk bakışta göremeyeceğimiz fakat bilinçaltımızda yer alacak görsel itemler kullanarak mesaj vermeyi hedeflerler. Bu mesajlar dinsel, toplumsal, ulusal problemler gibi birçok konuda verilebilir.

Evet, aslında filmleri bir kez daha dikkatli izlediğinizde göreceksiniz ki birçok mesaj verilmiş. Bu mesajlar farklı anlamlarda çoğu kez kullanılsa da ilk bakışta anlamak biraz zor olabilir. Bunun için filmlerin iki kez izlenmesi önerilir.

Filmlerde Alt Mesajlar Nasıl Verilir ?” konusunda Bir Fikir

  1. amerikan vari film ve dizilerde müstehcen algılara açık subliminel mesajlar verilmektedir. Bu konu ile ilgili youtube de bir çok video bulunmaktadır çok dikkatli olalım lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir