Forrest Gump

Forrest Gump, sinema tarihinin en sıcak filmlerinden biri olarak dikkat çekiyor. İçinde her duyguyu barındıran bu film, izlerken seyircisine mükemmel bir seyir zevki sunarken bittikten sonra da izleyicide müthiş bir etki bırakıyor. Winston Groom’un aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan film, Forrest Gump’ın hayatını anlatıyor. Filmin en başından beri süregelen mizahi dili sunulan seyir zevkinin en büyük etkeni olarak nitelenebilir. Forrest Gump karakterinin mizacından kaynaklanan bu dilin filme katkısı oldukça büyük. Forrest Gump, mutlaka izlenmesi gereken, oldukça başarılı ve etkileyici bir film olarak hafızalara kazınıyor.

Paramount Pictures sponsorluğundaki 1994 yılı Amerikan yapımı Forrest Gump filminin yönetmen koltuğunda, ünlü yönetmen Robert Zemeckis oturuyor. Senaryosunu Eric Roth’un kaleme aldığı filmin çok konuşulan ve sevilen müzikleri ise Alan Silvestri tarafından bestelendi. Tom Hanks’in Forrest Gump karakterine hayat verdiği filmde Tom Hanks’e Robin Wright, Mykelti Williamson, Gary Sinise, Sally Field gibi isimler eşlik ediyor. Yayınlandıktan sonra eleştirmenlerden çok olumlu eleştiriler alan Forrest Gump, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Uyarlanmış Senaryo, En İyi Görsel Efekt, En İyi Düzenleme, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yönetmen Oscar ödüllerinin de sahibi olmuştur. 55 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilip, 677 milyon dolar hasılat elde eden Forrest Gump, hakkında çok söz söylenecek oldukça naif bir film olarak sinema tarihine geçmiştir.

Birçok sinemaseverin favori filmleri arasında yer alan Forrest Gump filmi, zihinsel açıdan çok ileri olmasa da mükemmel fiziksel özelliklere ve annesinde aldığı eğitim neticesinde güzel bir ahlağa sahip olan Forrest Gump karakterinin çocukluğundan itibaren yaşadıklarını konu alıyor. Forrest Gump’ın bir bankta yanına oturan tanımadığı insnalara hayat hikayesini anlatmasıyla başlayan film, Gump’ın hayatına yaptığımız bu yolculukta bizi hem eğlendiriyor hem üzüyor. Tıpkı normal bir insanın hayatında olduğu gibi her duygunun yaşandığı Forrest Gump’ın hayatı gözlerimizin önünden geçerken, bize de tarifi zor duygular yaşatıyor.