Geleceğe Dönüş

Üç filmden oluşan serinin ilk filmi olan Geleceğe Dönüş, 1985 yılı Amerikan yapımı bir komedi ve macera filmidir. Orijinal adı Back to the Future olan film, gişede büyük bir başarı elde ederek adından söz ettirmiştir. Film, 19 milyon dolarlık bütçesine rağmen 381 milyon dolarlık bir hasılata imza atmıştır. Toplam 38 ödüle aday gösterilen film, bunlardan 14 tanesine layık görülmüştür. Ayrıca film, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak koruma altına alınmıştır.

Yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis’in oturduğu filmin senaryosu, Robert Zemeckis ve Bob Gale tarafından kaleme alınmıştır. Neil Canton ve Bob Gale’in yapımcılığını üstlendiği Geleceğe Dönüş filminin yürütücü yapımcısı ve başından beri filmin var olmasında büyük payı olan isim ise Steven Spielberg’dir. Oyuncu kadrosunda Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover, Thomas F. Wilson ve Claudia Wells gibi isimlerin yer aldığı filmin müzikleri ise Alan Silvestri tarafından bestelenmiştir. Oldukça eğlenceli bir film olan Geleceğe Dönüş, keyifli vakit geçirmek için ideal bir film olarak nitelendirilebilir.

Filmde, kafayı zaman makinesi yapmakla bozmuş bir mucidin bu amacına ulaşması sonucunda gelişen olaylar izleyiciye aktarılıyor. Doktor lakaplı Emmett Brown, belli bir hıza ulaştığında istenilen zamana gidebilen bir araba icat ediyor. Doktorun arkadaşı ve çırağı konumundaki Marty’nin araçla yaptığı yolculuklar bir hayli eğlenceli ve ilginç olaylara gebe olacaktır.