General

Orijinal adı The General olan General, 1926 yılı Amerikan yapımı bir macera ve komedi filmidir. Aday gösterildiği 2 ödülün 1’ini kazanan film, yaklaşık 750 bin dolarlık bir bütçeye sahiptir. Sinema tarihinin klasikleri arasında yer alan General, ödül anlamında pek tatmin olamasa da yönetmeninin en başarılı yapıtlarından biri olarak nitelendirilmektedir.

Yönetmen koltuğunda ünlü oyuncu ve yönetmen Buster Keaton’ın oturduğu General, William Pittenger’ın Daring And Suffering: a History of the Great Railroad Adventure isimli kitabından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Uyarlama senaryosunu Buster Keaton ve Clyde Bruckman’ın kaleme aldığı filmin yapımcılığını da Buster Keaton üstlenmiştir. Klasik olarak nitelendirlen filmin müzikleri Joe Hisaishi imzası taşımaktadır. Ayrıca 2003 yılında yayınlanan alternatif versiyonundaki müzikler The Alloy Orkestrası imzası taşımaktadır. Başrolünde yapımcısı ve yönetmeni Buster Keaton’ın yer aldığı filmde Keaton’a Marion Mack, Glen Cavender, Jim Farley, Frederick Vroom, Charles Henry Smith, Frank Barnes gibi isimler eşlik etmiştir. General, klasik Buster Keaton tarzını yansıtmaktadır. Şiirsel bir dili olan film abartılı güldürü unsurlarıyla bezenmiştir.

Amerikan İç Savaşı zamanında geçen film, siyah beyaz formatında izleyiciyle buluşmuştur. Filmde oldukça vurdumduymaz ve umarsamaz bir adam olan Johnnie Gray’ın yaşadıkları anlatılmaktadır. Hayatta değer verdiği şeyler sevgilisi Anabelle ve lokomotiji General’den ibaret olan Gray onlar için her şeyi yapmayı göze alabilecek bir yapıya sahiptir. Sevgilisi tarafından korkak biri olarak nitelenen Gray, cesaretini ispatlamak için savaşa katılmayı dahi göze alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir