Gözlerindeki Sır

Orijinal adı El secreto du sus ojos olan Gözlerindeki Sır, 2009 yılı Arjantin-İspanya ortak yapımı bir dram ve gerilim filmidir. İngilizce’ye The Secret in Their Eyes olarak geçen film, Eduardo Sacheri tarafından yazılan La pregunta de sus ojos isimli romandan esinlenerek beyaz perdeye uyarlanmıştır. Yayınlandığı dönem büyük ses getiren film, toplam 83 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 49 tanesini kazanmayı başarmıştır. 2 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan Gözlerindeki Sır, Amerika Birleşik Devletleri’nde 7 milyon dolara yakın bir hasılat elde ederken, dünya çapındaki geliri 35 milyon dolara yaklaşmıştır.

Yönetmen koltuğunda Juan Jose Campanella’nın oturduğu filmin yapımcılığını Mariela Besuievsky, Juan Jose Campanella ve Carolina Urbieta üstlenmiştir. 127 dakika uzunluğundaki filmin oyuncu kadrosunda Ricardo Darin, Soledad Villamil, Guillermo Francella, Pablo Rago, Javier Godino, Jose Luis Gioia gibi isimler yer almaktadır. Uyarlama senaryosunu Eduardo Sacheri ve yönetmeni Juan Jose Campanella’nın kaleme aldığı filmin müzikleri Federico Jusid ve Emilio Kauderer imzası taşımaktadır. Renkli formatta izleyiciyle bululan Gözlerindeki Sır, Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film Oscarı’na layık görülmüştür. Film, BAFTA ödüllerinde de aynı ödüle aday gösterilmesine rağmen kazanmayı başaramamıştır.

Arjantin sinema tarihinde önemli bir yer edinen Gözlerindeki Sır, Arjantin’in son zamanlarda çıkardığı en iyi yapıtlardan biri olarak nitelendirilmektedir. Filmde, uzun yıllar boyunca ülkenin en iyi mahkemelerinde savcılık yapan Benjamin Esposito’nun üzerine yoğunlaştığı bir olay anlatılmaktadır. Esposito, yıllar sonra görevini bırakmayı ve görevi esnasında şahit olduğu bir olayı roman haline getirmeyi planlamaktadır. Planı için ilk adımı atıp, görevi bıraktıktan sonra olayla ilgili detaylarla yeniden uğraşmaya başlayan Esposito, vicdani sorumlulukları nedeniyle, üstü kapatılan bu olayı aydınlatmaya karar verir.