Gran Torino

Gran Torino, 2008 yılı Amerika ve Almanya ortak yapımı bir dram filmidir. 33 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan film, dünya çapında 270 milyon dolara yakın bir hasılat elde etmeyi başarmıştır. Yayınlandığı dönem olumlu eleştirilerle karşılaşan Gran Torino, aday gösterildiği 29 ödülden 20 tanesine layık görülerek büyük bir başarı elde etmiştir.

Yönetmen koltuğunda Clint Eastwood’un oturduğu filmin senaryosunu Nick Schenk kaleme almıştır. Warner Bros’un dağıtıcılığında izleyiciyle buluşan Gran Torino’nun yapımcılığını yönetmeni Clint Eastwood ile birlikte Bill Gerber ve Robert Lorenz üstlenirken, filmin müzikleri Michael Stevens, Jamie Cullum ve Clint Eastwood’un oğlu Kyle Eastwood tarafından hazırlanmıştır. Oyuncu kadrosunda Clint Eastwood, Christopher Carley, Bee Vang, Ahney Her, Brian Haley, Geraldine Hughes, Dreama Walker, Brian Howe, John Carrol Lynch, William Hill, Broke Chia Thao gibi isimlerin yer aldığı film birçok sinemaseverin favorileri arasında bulunmaktadır.

Filmde yaşlanmış bir Kore Savaşı gazisinin hayatının son dönemlerinde yaşadıkları anlatılmaktadır. Karısını kaybeden, ilerleyen zamanla komşularını da kaybeden Walt Kowalski kendisini iyiden iyiye yalnız hisseder ve köpeğinden başka arkadaşı olmadığını düşünür. Zamanla taşınan komşularının yerini Asya’dan gelen göçmenler almıştır. Başlarda bu göçmenlerden haz etmeyen Kowalski, sonraları yeni komşularına alışmaya başlayacaktır. 120 dakika uzunluğundaki Gran Torino, renkli formatta izleyiciyle buluşmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir