Hayat Güzeldir

Orijinal adı La vita é Bella olan Hayat Güzeldir, sinema tarihinin duygusal açıdan en etkileyici filmleri arasında gösterilebilir. 1997 yılı İtalyan yapımı bir film olan Hayat Güzeldir, İtalyan sinemasının en önemli filmlerinden biri olarak nitelendirilmektedir. Film, 3 adet Akademi Ödülü de dahil olmak üzere çeşitli festivallerde onlarca ödüle layık görülmüştür.  Dünya çapında 220 milyon dolarlık bir hasılata imza atan filmin orijinal dili ise İtalyancadır.

Tam bir şaheser niteliğindeki Hayat Güzeldir’in yönetmen koltuğunda İtalyan yönetmen ve oyuncu Roberto Benigni oturmaktadır. Hayat Güzeldir, yönetmenliğin yanı sıra senaryo yazarlığı, oyunculuk ve yapımcılık da yapan Benigni’nin dünya çapında ün kazanmasına neden olmuştur. Filmin senaryosunu da kaleme alan Roberto Benigni, aynı zamanda başrol olan Guido Orefice karakterine de hayat vermiştir. 1997 yılında En İyi Film Müziği Oscar ödülüne layık görülen filmin müziklerini ise Nicola Piovani bestelemiştir. En İyi Film Müziği, En İyi Yabancı Film ve En İyi Erkek Oyuncu olmak üzere 3 adet Oscar ödülü kazanan filmin oyuncu kadrosunda Roberto Benigni’ye Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini, Giustino Durano, Sergio Bini Bustric gibi isimler eşlik etmiştir. Nicoletta Braschi, filmde Benigni’nin hayat verdiği Guido karakterinin eşini canlandırmıştır ve gerçek hayatta da Benigni’nin eşidir. Bir çok sinemaseverin favorileri arasında yer alan filmin yapımcılığını Gianluigi Braschi ve Elda Ferii üstlenmektedir. Film, içerdiği mizah sayesinde izleyiciyi bir an olsun sıkmadan sonuna kadar götürebilmektedir. Benigni’nin gösterdiği üstün oyunculuk performansı sayesinde inandırıcılığı çok üst düzeylere çıkan filmde, seyirci bir çok duyguyu aynı anda yaşama fırsatı da bulmaktadır. İzlerken büyük bir keyif veren film, bittikten sonra da insan üzerinde derin izler bırakmaktadır.

Hayat Güzeldir, yapısı itibarıyla konusu hakkında bilgi sahibi olmadan izlenildiğinde çok daha fazla keyif verecek bir filmdir. O yüzden film içeriği hakkında bilgi alınmadan izlenmesi tavsiye olunur. Ancak biz yine de öğrenmek isteyenler için konudan kısaca bahsedelim. Filmde Guido Orefice isimli karakterin hayatının bir dönemi anlatılmaktadır. Hikaye, yahudi olan Guido’nun iş kurmak amacıyla yeni bir şehre gelmesiyle başlar. Oldukça zeki ve eğlenceli bir karakter olan Guido, Dora isimli bir öğretmene aşık olarak onu tavlamak için elinden geleni yapar ve muvaffak olur. Dora’yla evlenen Guido bir de çocuk yapar. Aile mutlu mesut bir hayat sürerken II. Dünya Savaşı patlak verir ve Yahudi olan Guido için işler ters gitmeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir