İhtiyar Delikanlı

Orijinal adı Oldboy olan İhtiyar Delikanlı, 2003 yılı Güney Kore yapımı bir gizem ve dram filmidir. Birçok sinemaseverin favorileri arasında yer alan film, Japon çizgi roman sanatı olan manga türündeki Oldeuboi isimli hikayeden beyaz perdeye uyarlanmıştır. Yayınlandıktan sonra çok olumlu eleştirilere mazhar olan film aday gösterildiği 39 ödülün 18 tanesine layık görülmüştür. Ayrıca İhtiyar Delikanlı, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’den sonra en önemli ödül olarak kabul edilen Büyük Ödül’ü kazanmayı başarmıştır.

Yapımcılığını Seung-yong Lim’in üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda Chan-wook Park oturmaktadır. Filmin Nobuaki Minegishi’nin mangasından uyarlanan senaryosunu Jo-yun Hwang, Chun-hyeong Lim, Joon-İhtiyar Delikanlıhyung Lim ve filmin yönetmeni Chan-wook Park kaleme almıştır. Oyuncu kadrosunda Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang, Dae-han Ji gibi isimlerin yer aldığı İhtiyar Delikanlı’nın hafızarlarda yer etmiş etkileyici müzikleri ise Yeong–wook Jo imzası taşımaktadır. 120 dakika uzunluğundaki film, izleyicide uyandırdığı merak duygusu sayesinde son derece sürükleyici bir yapıya bürünmektedir. 3 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film, dünya çapında 15 milyon dolara yakın bir hasılata imza atmıştır. İhtiyar Delikanlı, sonunda yaşattığı şok ve etkileyici finaliyle, seyirci üzerinde iz bırakmayı başaran filmler arasında yer almaktadır. Filmde, etkileyici bir intikam hikayesi anlatılmaktadır. Hikayenin etkileyici olduğu kadar tutarlı da olması filmin bu denli kalıcı olmasındaki en önemli etkenlerden biri olarak nitelendirilebilir.

Filmde, orta yaşlarda evli ve bir kız çocuğu sahibi normal bir adam olan Dae-su Oh karakterinin, bir gece kaçırılarak bir odaya hapsedilmesi ve 15 yıl boyunca o odada tutulmasıyla gelişen olaylar izleyiciye aktarılıyor. 15 yıl boyunca dış dünyayla tek bağlantısı odasına koyulan televizyon olan Dae-su Oh, odada geçirdiği süre zarfında kendine bunu yapan kişinin kim olduğunu düşünmüştür. Serbest bırakıldıktan sonra ise Dae-su Oh, kendi intikamının peşinden koşmaya başlar, ancak düşmanı intikamını henüz almamıştır. İhtiyar Delikanlı, Kore sinemasının dünya çapında ün kazanmış en önemli yapıtlarından biri olarak dikkat çekmektedir.