İnternet Okuma Oranımızı Ne Oranda Etkiledi?

Günümüzde internet, hacmi sonsuz alan kaplayan bir cisim durumunda adeta. Her türlü alanda kullandığımız ve vazgeçilmezimiz olan internet, aynı zamanda kocaman bir bilgi kaynağı oldu. İnternetin bu dönemde bilgi ihtiyacımızı karşılaması, tüm internet kullanıcılarına ister istemez bazı özellikler kazandırdı. Bu özelliklerin başında ise okuma yazma alışkanlıkları geliyor. Her hangi bir bilgi için bilgi sahibi-bilgi gereksinimi duyan kişi ikilisinin internet üzerinde birleşmesi ile bİnternet Okuma Oranımızı Ne Oranda Etkiledi?u durum ortaya çıkmış oldu.

Büyük bir paylaşım ağı olan bu sistem, insanların böylelikle bilgi alışverişi yapmasını sağlıyor. Bu alışveriş ise okuma yazma oranını gerçekten çok ileri seviyelere çekiyor. Bu olumlu durumun evrensel olarak herkes için geçerli oluşu internetin asıl amacına da hizmet etmiş oluyor.

İnternet olmadan önce kitaplar ve kitap sayfaları insanlara daha itici geldiğinden dolayı bu oran o kadar yüksek değildi, internetin ve internet cihazlarının cazipliği bizi bu alana doğru yöneltti. Ülkemiz de dâhil okuma yazma oranı her yer için daha stabil bir seviyeye çıktı. Bilgiyi paylaşan, bilgiyi alan kişinin teşekkür dönütü sayesinde yaptığı işten zevk alarak daha çok bilgi paylaşma isteği ile paylaşımlarını arttırdı, bilgiyi alan da bilgi arttıkça daha çok bilgi sahibi oldu.

Bu sayede bir bilginin internet ile paylaşılması ile en az 2 kişi olumlu anlamda etkilenmiş oldu. Bu bilgi yazılarının yüksek hitli sitelerde paylaşılması ile 2 kişi artarak milyonlara ulaşmış oldu. İşte bu durum internet okuma oranımızı ne oranda etkiledi? Sorusuna cevap vermiş oldu.

Yani internet, paylaşım dediğimiz özelliği ile istemli olarak bilginin iletimini destekledi. Bilgi arttıkça okuma seviyesi arttı. Bu seviye internetin gelişimi sürdükçe emin olabilirsiniz devam edecek. İşin en güzel tarafı da bu ilerleyişin kademe anlayışı olmadan her tür insanı sınıflandırmak sızın etkisi altına almasıdır. Böylelikle sosyalleşme ile ilgili olarak da büyük bir adim atılmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir