İyi, Kötü ve Çirkin

Ünlü İtalyan yönetmen Sergio Leone’un kariyerinin zirvesi olarak nitelendirilebilecek İyi, Kötü ve Çirkin, sinema tarihinde yer edinmiş kült yapımlardan biri olarak dikkat çekiyor. 0Western türündeki film, Dollar üçlemesinin son filmidir.Üçlemenin ilk filmi Bir Avuç Dolar ikincisi ise Birkaç Dolar İçin’dir. Filmler arasında hikaye olarak bağlantı yoktur. Tek bağlantı her filmde Clint Easwood’un canlandırdığı ve hiçbir filmde adı geçmeyen ortak karakterdir. Bu karakterin her filmde ayrı bir lakabı vardır. İyi Kötü ve Çirkin’in İyi’sidir ve bu filmdeki lakabı Sarışın’dır. Filmi İtalyan bir yönetmen çektiği için Spagetti Western türünde bir film olarak da anılır. 1 milyon 200 bin dolar bütçeli film, Clint Eastwood’un popülaritesinin tavan yaptığı bir eser olarak da bilinmektedir.

Filmde, “İyi” rolündeki Clint Eastwood’a, “Kötü” rolündeki Tuco Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez karakterine hayat veren Eli Wallach ve “Çirkin” rolündeki Sentenza Melek Göz karakterine hayat veren Lee Van Cleef eşlik ediyor.1966 yapımı İyi, Kötü ve Çirkin’in senaristliğini filmin yönetmeni Sergio Leone ile birlikte Luciano Vincenzoni üstleniyor.

Filmde, ödül avcısı bir kovboy olan Sarışın (Clint Eastwood) ve kanun kaçağı olan Tuco (Eli Wallach) iş birliği içinde kasabaları dolaşarak para kazanmaktadırlar. Sarışın, Tuco’yu kasabanın şerifine teslim edip başına koyulan ödülü aldıktan sonra idam edilmek üzereyken kurtararak kaçırır. Bu döngüde devam eden hayatları işlerin ters gitmesi yüzünden bozulur ve Tuco, Sarışın’ı öldürmeye çalışırken bir hazine onları yeniden iş birliği yapmak zorunda bırakır. Kötü ise en başından beri amacı söz konusu hazineye ulaşmak olan bir Kuzeyli çavuşudur. Kader bu karakterleri bir araya getirir ve üçü de hazineye ulaşmak için çabalar. Klasik Western filmlerinin nostaljik havasını barındıran İyi, Kötü ve Çirkin, gerek replikleri gerekse hikayesiyle izleyiciye keyif veren, birçok repliğine çeşitli göndermeler yapılan, şüphesiz ki sinema tarihinin önemli filmlerinden birisi.