Kara Şövalye Yükseliyor

Orijinal adı The Dark Knight Rises olan Kara Şövalye Yükseliyor, 2011 yılı Amerikan yapımı bir aksiyon filmidir. İlk iki filmin oluşturduğu altyapı sayesinde büyük bir beklentiyle izleyicinin karşısına çıkan film, beklentileri karşılayarak büyük başarılara imza atmıştır. Yaklaşık 300 milyon dolar gibi devasa bir bütçeyle çekilen film, 1 milyar dolar gibi de devasa bir hasılata imza atmayı başarmıştır. Toplam 93 ödüle aday gösterilen film bunlardan 28 tanesini kazanmayı başarmıştır.

Yönetmen koltuğunda usta yönetmen Christopher Nolan’ın bulunduğu Kara Şövalye Yükseliyor, bir çok sinemaseverin favorileri arasında yer almaktadır. Senaryosunu Christopher Nolan’la birlikte kardeşi Jonathan Nolan’ın kaleme aldığı filmin yapımcılığını Emma Thomas, Charles Roven ve yönetmeni Christopher Nolan üstlenmiştir. Bir çok ünlü ismin yer aldığı filmin oyuncu kadrosunda Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine ve Liam Neeson gibi isimler yer almaktadır. Son yıllarda çıkan en iddialı yapımlardan biri olan Kara Şövalye Yükseliyor, şimdiden sinema tarihinin kült filmleri arasında gösterilmektedir. 160 dakika uzunluğundaki filmin müzikleri ise usta besteci Hans Zimmer tarafından bestelenmiştir. Müthiş görsel efektleriyle ön plana çıkan film, anlattığı hikaye itibarıyla da sürükleyici bir yapıya sahiptir. Öncesinde gelen iki film sayesinde izleyicilerin filmdeki karakterlere aşina olmaları nedeniyle etkileyici bir yapıya bürünen film, aksiyon denilince akla ilk gelen yapımlar arasında yer almaktadır.

Christopher Nolan’ın sinemaya taşıdığı Batman serisinin son filmi olan Kara Şövalye Yükseliyor, 2012 yılında izleyiciyle buluştu. Filmin içeriğine kısaca değinirsek; Kara Şövalye’de anlatılan hikayeden sonra 8 yıl geçmiştir ve bu süre zarfında Batman ortalıkta görünmemiş ve Gotham suçlulardan arındırılmıştır. Ortaya çıkan yeni bir tehditin ardından Batman, yeniden sahne alır ve bu tehdite karşı tüm gücünü kullanır. Bu seferki tehlikenin adı Bane’dir ve Bane, Wayne şirketinin elinde bulunan bir enerji sayesinde tüm Gotham’ı yok edecek bir silah yapmanın peşindedir. Bane’in bu isteğinin altında yatan neden ise doğrudan Batman ile ilgilidir.