Kara Şövalye

Bazı filmler hikayeleri sadece içinde değil aynı zamanda çekim aşamasında da barındırır. İşte Kara Şövalye de o filmlerden biri. Çekildiği dönemde büyük ses getiren ve gündemi belirleyen filmin bu etkisinin altında yatan nedenlerden biri de şüphesiz ki güzel bir yapım öyküsüne sahip olması.

Batman Başlıyor filminin devamı niteliğindeki Kara Şövalye, mükemmel bir kadroya sahip. Çektiği her film olay yaratan usta yönetmen Christopher Nolan ilk filmde olduğu gibi bu filmde de işin başındaki isim. Nolan filmin yönetmenlik koltuğunda otururken aynı zamanda da kardeşi Jonathan Nolan ile birlikte senaryoya imzasını atıyor. Nolan’ın yapımcılığını da üstlendiği filmin başrolü olan Batman’e hayat veren isim, ilk filmde olduğu gibi Christian Bale. İlk filmde olmayan ve Kara Şövalye filminin yapım öyküsünde büyük pay sahibi olan Heath Ledger ise filmde Joker karakterine hayat veriyor. Filmden önce birçok oyuncunun talip olduğu Joker rolünü, kattığı anaşirt yorum ve özgünlükle kapan Ledger, belki de kariyerinin zirvesine bu rol ile ulaşıyor. Rolü aldıktan sonra 1 ay tek başına kaldığı bir otel odasında Joker karakterini şekillendiren Ledger, ortaya çıkardığı karakterle birçok insanın hayranlığını kazanmıştır. Hayran kitlesi oldukça kalabalık olan Joker karakteri,  maalesef Heath Ledger’ın hayat verdiği son karakter olmuştur. Kara Şövalye filminin çekimleri tamamlandıktan kısa bir süre sonra hayatını kaybeden Heath Ledger, arkasında büyük bir hayran kitlesi ve onlarca ödül bırakmıştır.

Oldukça sağlam bir aksiyon filmi olan Kara Şövalye, şüphesiz ki türünün en iyilerinden. İzlerken seyirciyi sıkmayan sürükleyici bir içeriğe sahip olan film gerek müzikleri gerek oyunculukları gerekse hikayesiyle bütünlük içinde bir mükemmelliğe sahip. İlk film olan Batman Başlıyor’da Batman’liğe adım atan Bruce Wayne’in, Gotham şehri için Joker karakteri ile verdği mücadele nefes kesici bir yapıya sahip. Aynı zamanda mücadele esnasında yaşanan olaylar seyirci üzerinde etkileyici izler bırakırken, karakterlerin düşünce yapıları ve fikirleri bir takım kuralları sorgulamamıza neden oluyor. Amerikan sinemasının çok ses getiren yapımlarından biri olan Kara Şövalye, 183 milyon dolarlık bütçesi ve 1 milyar doları aşkın hasılatıyla da kendisine atfedilen tüm övgüleri ve seyircinin beklentilerini haklı çıkarır nitelikte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir