Kıyamet

Orijinal adı Apocalypse Now olan Kıyamet, 1979 yılı Amerikan yapımı psikolojik bir savaş filmidir. Joseph Conrad tarafından yazılan Heart of Darkness romanından beyaz perdeye uyarlanan film, görüntüleri ve çekim teknikleriyle dikkat çekmektedir. Yönetmenin başarısıyla adından söz ettiren Kıyamet, sinema tarihinin kült filmleri arasında yer almaktadırr. 8 dalda Oscar’a aday gösterilen film En İyi Kurgu ve En İyi Ses olmak üzere 2 adet Oscar kazanmıştır. Sette yaşanan aksilikler nedeniyle planlandığından daha fazla bir bütçe olan 31 milyon dolara mal olan film, 2002 yılı itibarıyla dünya çapında 83 milyon dolarlık bir hasılata imza atmıştır.

Bir roman uyarlaması olan Kıyamet filminin yönetmen koltuğunda Francis Ford Coppola oturmaktadır. Coppola’nın John Millius’la birlikte senaryosunu da kaleme aldığı filmin yapımcılığını da yine Francis Ford Coppola üstlenmektedir. Filmin müziklerini ise Francis Ford Coppola’nın babası olan ve The Godfather filminin de müziklerine imza atmış Carmine Coppola ve Francis Ford Coppola bestelemiştir. Bir çok sinemaseverin favorileri arasında yer alan Kıyamet filminin oyuncu kadrosunda ise Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall, Laurence Fishburne, Dennis Hopper, Harrison Ford, Frederic Forrest gibi isimler yer almaktadır. Yoğun ve görsele dayalı bir anlatıma sahip film biraz yavaş ilerlemektedir, görece uzun olduğundan kimilerince sıkıcı bulunabilir. Ancak yönetmenin başarısına tanık olmaktan zevk alanlar için ideal bir yapım özelliği taşıyan Kıyamet, İMDb Top 250 Listesi’nde de üst sıralarda yer almaktadır.

Bir çok sinemaseverin favorileri arasında yer alam Kıyamet, Vietnam Savaşı sırasında yaşanan bir olayı konu edinmektedir. Vietnam’da Amerikan ordusunda görevli Albay Kurtz, zamanla yaşadıklarından etkilenerek radikal fikirlere sahip olarak Amerikan ordusundan bağımsız bir şekilde Kuzey Vietnamlılarla savaşmaya başlamıştır. Radikal fikirlerini etrafındakilere de yayan Albay Kurtz, kendi askerleri ve yerlilerden oluşan tarikat benzeri oluşumuyla bölgede oldukça güçlü bir adam haline gelir. Yüzbaşı Willard ise, kişisel sorunları olan psikolojisi bozuk bir askerdir ve Albay Kurtz’u bularak öldürmekle görevlendirilir. Filmde Yüzbaşı Willard’ın Albay Kurtz’u ararken yaşadıkları anlatılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir