Komşum Totoro

Orijinal adı Tonari no Totoro olan Komşum Totoro, 1988 yılı Japon yapımı animasyon türünde fantastik bir aile filmidir. Yayınlandığı dönem büyük ses getiren film,  aday gösterildiği 6 ödülün 5 tanesini kazanmıştır. Filmde yer alan Totoro karakteri daha sonra filmin çekildiği Ghibli stüdyolarının maskotu haline gelecektir.

Yönetmen koltuğunda anime türünün üstadı konumundaki Hayao Miyazaki’nin oturduğu  filmin yapımcılığını Toru Hara üstlenmiştir. Senaryosunu da Hayao Miyazaki’nin kaleme aldığı Komşum Totoro’nun müzikleri Joe Hisaishi imzası taşımaktadır. Animasyon türündeki filmde yer alan karakterler Hitoshi Takagi, Noriko Hidaka, Toshiyuki Amagasa, Tarako, Naoki Tatsuta, Machiko Washio, Ikue Otani, Reiko Suzuki tarafından seslendirilmiştir. 86 dakika uzunluğundaki film, birçok sinemaseverin favorileri arasında yer almaktadır. Hayao Miyazaki’nin önemli eserlerinden olan Komşum Totoro, Japon sinemasıyla birlikte dünya sinema tarihinde de önemli bir yer edinmektedir.

Filmde 2 kız kardeşin yaşadığı fantastik bir macera anlatılmaktadır. Kardeşler yeni taşındıkları evin yer aldığın köyün yakınlarındaki ormanda küçük kardeş Mei’nin bir takım ruhları görmeye başlamasıyla ilginç maceralara atılır. Komşum Totoro, ismini kardeşlerin ormanda tanıştığı Totoro’dan almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir