Köstebek

Orijinal adı The Departed olan Köstebek, 2006 yılı Amerikan yapımı senaristinin deyimiyle insanların yaptığı hatalar sonucu oluşan trajik bir dram filmidir. Güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip film, yayınlandığı dönem çok ses getirerek gişede büyük başarılara imza atmıştır. 2002 yılı Hong Kong yapımı İnfernal Affairs filminin yeniden çekimi niteliğindeki Köstebek, toplam 131 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 68 tanesini kazanmayı başarmıştır.

Dünyaca ünlü yönetmen Martic Scorsese’in yönetmen koltuğunda oturduğu Köstebek filminin etkileyici oyuncu kadrosuda Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Alec Baldwin, Mark Wahlberg, Vera Farmiga, Martin Sheen ve Ray Winstone gibi isimler yer almaktadır. Senaryosu William Monahan tarafından kaleme alınan filmin yapımcılığını Brad Grey, Graham King ve Brad Pitt üstlenmiştir. Ekibi, oldukça profesyonel isimlerden oluşan filmin müziklerini de Yüzüklerin Efendisi serisine yaptığı müziklerle Oscar ödülüne layık görülen Howard Shore bestelemiştir. Büyük beğeni toplayan ve beş dalda Oscar’a aday gösterilen Köstebek, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Kurgu Oscar ödüllerini kazanmayı başarmıştır. Karakterlerin oldukça iyi işlendiği Köstebek, izleyiciyi hikayenin içine çekmeyi başaran bir film olarak nitelendirilebilir. Aynı zamanda sürükleyici bir film olan Köstebek, seri ve şaşırtıcı sonuyla da izleyiciyi etkilemeyi başarmaktadır.

Mafya ve polis arasındaki çekişmenin işlendiği film, çift taraflı bir köstebek hikayesini izleyiciye aktarıyor. Billy Costigan polis okulundan yeni mezun olmuş tecrübesiz bir polistir. Colin Sullivan ise biraz daha tecrübeli, oldukça zeki ve soğukkanlı bir polistir. Filmde Leonardo DiCaprio’nun hayat verdiği Billy Costigan karakteri, polis tarafından mafyanın içine sızdırılmış bir köstebekken, Matt Damon’ın hayat verdiği Colin Sullivan ise mafya tarafında polisin içine sızdırılmış bir köstebektir. Gelişen olaylar neticesinde hem polis hem de mafya içlerinde köstebek olduğunu fark edince, iki köstebek birbirinin peşine düşerek birbirlerini açığa çıkarmaya çalışmaktadır. İki taraf için de planlanmayan olayların gelişmesi sonucunda durum oldukça karmaşık bir hal alacaktır. İki köstebeğin, bir yerden sonra hayatlarını koruma savaşına dönüşen mücadeleleri soluksuz bir seyir zevki sunmaktadır.