Kült Film Nedir?

Kült sözcüğü batı dillerine Latince anlamı tapınma anlamına gelen “cultus” kelimesinden geçmiştir. Türk Dil Kurumu’na göre ilk anlamı “din” olmakla birlikte, yan anlamı ise “Belli bir dönemde aşırı ilgi gören film vb” olarak kullanılır. Yani kült sözcüğü kendisine belirli bir kitle oluşturmuş kitap, müzeik, film gibi terimlerin yanında kullanılabilir.

Kült Film Nedir?​ diye bakacak olursak, az sayıda izleyici kitlesine sahip olan, ancak bu kitlenin tutkuyla bağlandığı Kült Film Nedir?filmlere kült film denir. Kült filmler genelde izleyici kitlesi tarafından defalarca izlenir. Ancak “kült film” kavramı göreceli bir kavramdır. Kişilerin zevklerine göre değişkenlik göstermektedir ve bir kişi için “kült” olan bir film başka bir kişi için hiç izlenmemiş filmler içerisinde yer alabilir. Ayrıca her kült filmi “iyi film” olarak değerlendirmek tam da bu görecelilikten dolayı doğru olmaz. Görece az sayıda izleyici kitlesine sahip kült filmler dışından “popüler kült filmler” olarak da bir başlık açmamız mümkün. Bu filmleri ise toplumlarda büyük ses getirmiş filmler olarak tanımlayabilir, bu filmlere Esaretin Bedeli, Baba, Schindler’in Listesi gibi filmleri örnek verebiliriz.

Kült filmlerin bu şekilde adlandırılmasının sebeplerinden bir diğeri de filmin konusu dışında, oyuncular, film karakterleri, müzikler, kullanılan bir obje vb. dikkat çekici farklı özelliklere yüklenmiş değerler olabilir. Örneğin, Baba filminin sernayosu dışında müziklerinin etkileyiciliği de filmi “kült film” kategorisine dahi etmiştir.

Kült Yönetmen

Kült filmlerin yönetmenleri de sahip oldukları kült film sayısından dolayı “kült yönetmen” olarak adlandılırılmıştır. Dünyadan başlıca kült yönetmenleri sayacak olursak bunlar David Lynch, Quentin Tarantino, Stanley Kubrick, Tim Burton ve Coen Kardeşler’dir.

Türk Kült FilmleriKült Film Nedir?

– Battalgazi

– Dünyayı Kurtaran Adam

– Turist Ömer Uzay Yolunda

– Malkoçoğlu

– Tarkan

– Drakula İstanbul’da

– Killing İstanbul’da

– Süpermenler

– Gora

Sonuç olarak kült filmlerin sahip olduğu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

– İzleyiciler zaman içinde o filmi tekrar izliyor ise,Kült Film Nedir?

– Belirli bir hayran kitlesine sahip ise

– Filme ait replikler, müzikler, kıyafetler gündem yaratıyor ise o film bir “kült film”dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir