Nymphomaniac (İtiraf)

Aykırı filmlerin adamı Lars Von Trier’den yine kendine özgü bir film: Nymphomaniac Volume I. Danimarka, Almanya, Belçika, Fransa ve İngiltere ortak yapımı olan İtiraf Danimarkalı yönetmenin, daha yayınlanmadan en çok ses getiren filmi oldu diyebiliriz. Film barındırdığı sahneler nedeniyle 2013 yılından beri sık sık gündeme geliyor. Senaryosu da yönetmeni tarafından kaleme alınan film şüphesiz 2014’ün en çok merak edilen yapımlarından biri. Başrollerinde 21 Gram ve Melankoli gibi filmlerden tanıdığımız İngiliz aktris Charlotte Gainsbourg ve İsveçli Stellan Skarsgard’ı izlediğimiz filmin Türkiye gösterimi Özen Film tarafından üstlenildi. Prömiyeri 20 Aralık 2013’de Berlin Film Festivali’nde yapılan ve büyük beğeni toplayan filmin, Türkiye’deki vizyon tarihi 14 Mart orak belirlendi.

Filmde, seks düşkünü bir kadın olan Joe (Charlotte Gainsbourg)’nun hayatı boyunca yaşadıklarının anlatımına bir nevi itiraflarına şahit olacağız. Karakterin gözünden yapılacak bu anlatımda yönetmen, Joe’nun hislerine vakıf olmamızı amaç edinmiştir.

Biz bu yazıyı hazırlarken film ile ilgili yeni bir sansür haberi de gelmiş oldu. Devlet büyüklerimiz her şeyimize karıştıkları gibi ne izleyeceğimize de karışıp filmi ahlak kurallarına aykırı bulup vizyona sokmamaya karar vermişlerdir.