Piyanist

Orijinal adı The Pianist olan Piyanist, 2002 yılı Amanya, Polonya ve Fransa ortak yapımı bir dram filmidir. II. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da geçen film, yayınlandığı dönemde büyük ses getirmeyi başarmıştır. 35 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film, 120 milyon dolarlık hasılata imza atarak büyük bir başarı elde etmiştir. 150 dakika süren film, toplam 99 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 52 tanesine layık görülmüştür.

Yönetmen koltuğunda usta yönetmen Roman Polanski’nin oturduğu Piyanist, anlattığı hikaye itibarıyla II. Dünya Savaşı zamanlarını anlatan en etkileyici filmlerden biri olarak değerlendirilmektedir. Wladyslaw Szpilman’ın otobiyografisinden esinlenilerek beyaz perdeye uyarlanan filmin senaryosunu Ronald Harwood kaleme almıştır. Müziklerini Wojciech Kilar’ın bestelediği filmin başrolünde Adrien Brody yer alırken, Adrien Brody’e filmde Emilia Fox, Michal Zebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer gibi isimler eşlik etmiştir. Gerçek bir hikayeye dayanması nedeniyle izleyici üzerinde bıraktığı etki üst düzey olan Piyanist, yavaş ve dolgun bir içeriğe sahip bir film olarak dikkat çekiyor. Adrien Brody’nin üstün oyunculuk performansı sayesinde uzun bir süre izleyiciyi ekranda tutmayı başaran film, aksiyon bekleyenler için sıkıcı bir film olarak değerlendirilebilir. Gerçek bir hikayeden alındığı ve hikaye fazla yorum katılmadan aktarıldığı için film de realist bir yapıda izleyiciyle buluşuyor. Akademi Ödülleri’nde 7 dalda aday gösterilen film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo olmak üzere 3 adet Oscar ödülü kazanmayı başarmıştır.

Wladyslaw Szpilman’ın hayatının II. Dünya Savaşı zamanındaki bölümünün anlatıldığı filmde, Spilzman’ın hayatta kalma mücadelesi seyirciye aktarılıyor. Polonya’da yaşayan Yahudi bir piyanist olan Szpilman, II. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle, diğer Yahudiler gibi toplama kamplarına alınmak tehlikesiyle karşılaşıyor. Mesleği gereği tanıdığı insanlar sayesinde toplama kamplarına gitmekten kurtulan Spizlman, arkadaşlarının evlerinde saklanmaya çalışıyor. Savaş şiddetlendikçe, hayat koşulları daha zor bir hal alan Szpilman, hayata tüm gücüyle tutunuyor ve yaşamak için büyük bir mücadele sergiliyor.