Sapık

Wisconsinli katil Ed Gein’in hayatından esinlenilerek, Robert Bloch tarafından yazılan aynı isimli romandan uyarlanan film, sinema tarihinde kendi türünün öncüsü olarak nitelendirilmektedir. 1960 yılı Amerikan yapımı bir gerilim filmi olan Sapık’ın orijinal adı Psycho’dur. Siyah beyaz formatında izleyiciyle buluşan film 800 bin dolarlık bir bütçeyle çekilmiş ve 40 milyon dolarlık bir hasılata imza atmıştır. Film, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılmıştır.

Usta yönetmen Alfred Hitchcock’un yönetmen koltuğunda oturduğu Sapık, yayınlandığı dönem büyük ses getirmiştir. Ustaca işlenmiş bir gerilim filmi olan Sapık, şaşırtıcı bir sona sahip olmasıyla da adından söz ettirmiştir. Hatta etkileyiciliğini muhafaza etmek için filmin yönetmeni Hitchcock, filmin uyarlandığı romanın kopyalarını elinden geldiğince satın alarak filmin sonunun insanlar tarafından öğrenilmesine engel olmaya çalışmıştır. Büyük emek harcanan ve senaryosu Samuel A. Taylor tarafından kaleme alınan filmin yapımcılığını ise filmin yönetmeni Alfred Hitchcock ve Alma Reville üstlenmektedir. Günümüzde dahi popüleritesini koruyan ve bir çok insanın aşina olduğu filmin müzikleri ise Berdard Herrmann tarafından bestelenmiştir. Sinema tarihinin kült yapımlarından olan filmin oyuncu kadrosunda Anthony Perkins, Vera Miles, John Gavin, Janet Leigh, Martin Balsam ve John McIntire gibi isimler yer almaktadır. Korku ve gerilim dendiğinde akla ilk gelen filmlerden olan Sapık, gayet sürükleyici ve çekildiği dönemin koşulları göz önüne alındığında teknik açıdan başarılı bir filmdir.

Filmde, sevdiği adamla evlenmek için  patronunun paralarını çalıp kaçan Marion Crane’nin konaklamak zorunda kaldığı bir motelde öldürülmesi konu olarak işleniyor. Olumsuz hava şartları nedeniyle ıssız bir motelde konaklamak zorunda kalan Crane, motelin işletmecisiyle de dostane bir ilişki kuruyor. Crane’in cinayete kurban gitmesiyle ondan haber alamayan kız kardeşi ve sevgilisi kendisini bulmak için izlerini takip ederek motele kadar geliyor ve burada olanları çözmek için çabalıyor. Biz de bu çabalara tanık oluyoruz ve Hitchcock’un şaşırcıtı olması için büyük çaba sarf ettiği sonunu bekliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir