Schindler’in Listesi

Gerçek bir hikayeye dayanan film, İkinci Dünya Savaşı zamanında bin küsür Polonyalı Yahudinin kurtarılmasına yardımcı olan iş adamı Oscar Schindler’i ve olayın gerçekleştiği dönemi işliyor. Faşizmin karanlık yüzünün ve ezilen insanların çaresizliğinin tüm çıplaklığıyla yansıtıldığı filmde, Nazi Partisi üyesi olan ve para kazanmaya odaklanmış Oscar Schindler’in yaşananlar karşısında kayıtsız kalamayarak farklı bir karaktere evrilmesine tanık oluyoruz. Schindler’in Listesi yayınlandığı dönemde oldukça ses getirmiş, dikkatleri farklı bir konuya çekmiş ve aynı zamanda da 321 milyon dolar hasılat elde etmiştir.

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı film, Schindler’in Gemisi isimli romandan uyarlanarak beyaz perdeye taşınmış. Steven Spielberg’in yapımcılığını da üstlendiği filmin senaristi ise Steven Zaillian. 1993 ABD yapımı film siyah beyaz formatında çekilerek izleyiciye sunuluyor. Formatın siyah beyaz olması, hikayenin neden olduğu buğulu havanın perçinlenmesine büyük katkı sağlamış. Filmin nispeten yavaş ilerlemesi ve dinginliği, çağımızın sabırsız insanlarınca hoş karşılanmasa da anlatılmak istenenlerin sağlam bir temele oturtulması açısından büyük önem taşıyan bir faktör. Duygu yoğunluğunun ön plana çıkması filmin daha öznel bir yapıya sahip olmasına neden oluyor. Bu sebepledir ki film hakkında çok olumsuz eleştiriler ortaya atıldığı da görülmüş. Schindler’in Listesi bir takım duyguların tanınması ve kültürel birikim açısından izlenmesi gereken oldukça önemli bir yapıt.

                Schinler’in Listesi, hikayenin gerektirdiği gibi ağır ve ayakları yere basarak ilerleyen bir film. Bu yüzden izlerken filmin içine tam giremezseniz sıkılabilirsiniz. Seyrederken anlatılan hikayeye dahil olunduğunda oldukça etkileyici bir yapıt olan Schinler’in Listesi, Almanya’ya iş kurmak için gelen Oscar Schindler’in ikna kabiliyeti ve karizmasıyla kısa sürede yükselerek fabrika sahibi bir iş adamına dönüşmesiyle başlıyor. İlk etapta ucuz iş gücü nedeniyle Yahudilerle çalışan Schindler, daha sonra işçileriyle arasında anlamlandıramadığı bir bağ kuruyor. Birçok Yahudiyi fabrikasına işçi olarak alıp ölüm kamplarından kurtaran Schindler, daha fazla Yahudiyi kurtarmak için servetinin büyük bir kısmını SS subaylarına rüşvet olarak dağıtıyor. Bir toplama kampındaki Yahudilerin ölüm kampına gönderilmesinin kararlaştırılmasının ardından 1100 kişilik bir liste oluşturup listedekileri kurtarmaya çalışan Schindler’in insani refleksleri izleyicinin takdirine sunuluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir