Şeker Katılmış Çayın Lekesi Nasıl Çıkartılır

Çay Türkler için vazgeçilmezler arasındadır. Sudan sonra içtiğimiz en çok sıvı diyebiliriz. Kahvaltımızın olmazsa olmazları arasındadır. Her öğünde içilir. İster öğle yemeği ister akşam yemeği olsun her zaman içeriz. Bir misafir geldiği zaman güzel bir çay demleriz yanına da birkaç tane çörek börek bıraktık mı yemede yanında yat. Bir simit alıp boğazın kenarında çayla beraber yemenin keyfini başka ne verebilir ki. Çay çok güzel ama her güzel şeyin bir cefası var değil mi?

 Şeker Katılmış Çayın Lekesi Nasıl Çıkartılır:

Evet, içtiğimiz çay gömleğimize dökülürse ne yaparız? Bide çayımız şekerli ise işte o zaman işimiz biraz daha zor. Çay döküldüğü anda hemen müdahale etmemiz lazım yoksa kurumuş çay lekesi başınıza dert açabilir. Fakat müdahale ederken de sakın ama sakın direk çitilemeye kalkışmayın yoksa lekeyi dağıtırsınız ve bu işinizi daha çok zorlaştıracaktır. Ve lekeyi temizlerken de lekenin kenarından başlayıp ortasına doğru temizlemeniz gerekir.

Çay lekesinin izi kalmaması için hemen sıcak suyun altına bırakıyoruz. Birkaç dakika sonra üzerine limon sıkıyoruz ve bir çay kaşığı tuz ekliyoruz. Leke çıkana kadar çitilemeniz gerekiyor. Ama bir dakika evde limon yok ne yapacağız. Alkol ve sirkeyi karıştırıp elbiseyi ovalıyoruz ve lekeden kurtulduk. Ama dikkat edin çünkü alkol ve sirke hem elbisenizi hem de elbisenizi tahriş edebilir. Bunun için isterseniz eldiven takabilirsiniz.

Peki, halıya dökülürse ne yapmalıyız. Hemen kâğıt havlu ile suyunu çekiyoruz. Az önce söylediğimiz karışımı yani alkol sirke karışımını bu lekede de uygulayabilirsiniz. Eğer lekeniz baya inatçı ise yapmanız gereken tek şey bir miktar gliserini lekeye uygulamak. Başka bir yöntem isterseniz ise deterjan da işe yarayan yöntemler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir