Şiddetle Büyüyen Çocuklar Kendi Çocuklarına Şiddet Uygular Mı?

Bazı ebeveynler çocuklarının inatlaştığı yapmak istemediği veya yapmakta zorlandığı konularda çocuklara şiddetle Şiddetle Büyüyen Çocuklar Kendi Çocuklarına Şiddet Uygular Mı?karşılık verirler. Fakat bu tür yaklaşımlar çocuğun psikolojisine kötü etki eder. Çünkü çocuk yapmak istemediği bir şeyi şiddet görerek yani zorla yapmak mecburiyetinde kaldığında yapmak istemediği o işe kin güder ve hatta bu işi kendisine zorla yaptıranlara annesine ve babasına bile kötü duygular besler.

Şiddetle büyüyen çocuklar kendi çocuklarına şiddet uygular mı? Sorusunun cevabı ise: Bu tür çocuklar hep dünyanın karamsar yönleriyle ilgilenirler yani diyelim ki kendisine söylenilen şeyi yapmak istemiyor ona zorla şiddetle cezalandırmalarla karşılık verildiğinde kendisine bilmiyormuş ya da bunu yapmaya mahkûmsun muamelesi yaptığını düşünür ve farklı çözüm yolları arayabilir. Şiddetle büyüyen çocuklar kendi çocuklarına şiddet uygular mı? Örneğin ebeveynlerin ders çalışmak istemeyen bir çocuğun şiddetle üzerine gidildiğinde onu ikna ettiğini zannediyor olsa da ders çalışmayan çocuk aksine ders çalışmaya karşı hep kötü bakış açısına sahip olacak ders çalışmak istemeyecek hatta ve hatta daha ileri ki yaşantısında okumak ona sıkıcı geleceğinden kendisini onu yapmaya mahkum olmadığını göstermek için okuldan kaçma ailesinden gizli bir şeyler planlayıp tek başına işlere girme gibi daha birçok çözüm yolu arayacaktır.

Ve şiddetle büyüyen çocuklar bununla birlikte ileride çocuk sahibi olduklarında çocuklarına da şiddet uygulayabilirler. Çünkü ebeveynler kendi yaşantısında şiddete maruz kaldıklarında ne kadar ebeveynlerine kızsalar da yapmaya mahkûm olduğu o işin kendi yararı için yapıldığını bilirler ve bu düşünceyle şiddetle büyüyen çocuklar kendi çocuklarına da şiddet uygular mı? Sorusunun cevabı ne yaŞiddetle Büyüyen Çocuklar Kendi Çocuklarına Şiddet Uygular Mı? zık ki evet olmaktadır.

Şiddet Yerine Sevgi Gösterilmelidir

Eğer şiddetle büyüyen çocuklar gelecekte refaha ulaşmışlarsa kendi çocuklarının da bu şekilde büyütmek isterler ve bu şekilde kendileri de şiddetle büyüdükleri için ailesine minnet bile duyabilirler. Çünkü ebeveynlerinden şiddet görerek bu başarıları elde etmişlerdir. Her ne kadar içlerinden ufak ufak kızmış olsalar da yararlı olacağı için kendi çocuklarının da kızacaklarını bilmelerine rağmen bunu uygulamayı uygun görürler. Fakat birçok psikolog okul öncesi eğitim ve çocuk gelişimi öğretmenleri profesörler ve bu bilgili insanlarla birlikte aynı düşünceye sahip olan insanlar çocukların şiddetle büyütülmesine karşıdırlar her ne kadar bu şiddetlerin çocuk için yararlı olduğunu bilseler de çocuğun psikolojisine zarar verdiklerini bilirler bu yüzden çocukların şiddet ile büyütülmesine karşıdırlar. Hatta bu gibi karşı olan insanlar geçmişte ebeveynlerinden şiddet gördüğü için şimdiki yaşantılarında birçok zarara uğramış ebeveynler olabilir.

Şiddetle büyüyen çocuklar gelecekte yaşamış olduğu bu muamelelerden zarar veya yarar görebilir. Eğer şiddetle büyümüş çocuk zarar görmüşse gelecekte bir ebeveyn olduğunda çocuğuna bunun bir kötülük olduğunu düşünüp karşı çıkarlar fakat yararını görmüşse çocuğu için de yararlı olacağını düşündüğünden çocuklarına şiddet uygulayabilirler. Şiddetle büyüyen çocuklar kendi çocuklarına şiddet uygular mı? Diye sormaya gerek dahi yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir