Sunset Bulvarı

Orijinal adı Sunset Blvd. olan Sunset Bulvarı, 1950 yılı Amerikan yapımı bir filmdir. Filmin adı Los Angelas’da bulunan bulvardan gelmektedir. Aynı zamanda filmin baş kahramanı olan Norma Desmond karakteri de Sunset Bulvarı’nda oturmaktadır. 1 milyon 700 bin dolarlık bir bütçeyle çekilen film, dünya çapında yaklaşık olarak 5 milyon dolarlık hasılata imza atmıştır. Siyah beyaz formatında izleyiciyle buluşan film, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak muhafa edilmeye layık görülmüştür.

Yayınlandığı dönem özellikle Norma Desmond  karakteri sayesinde kendinden çokça bahsettiren filmin yönetmen koltuğunda Billy Wilder oturmaktadır. Billy Wilder’ın aynı zamanda senaryosunu da Charles Brackett ve D. M. Marshman Jr. ile birlikte kaleme aldığı filmin yapımcılığını ise Charles Brackett üstlenmiştir. Çokça beğenilen müzikleri, Franz Waxman tarafından bestelenen filmin oyuncu  kadrosunda çok konuşulan Norma Desmond karakteriyle Gloria Swanson, Hollywood senaristi olan Joe Gillis karakteriyle William Holden, Erich von Stroheim, Nancy Olson, Fred Clark ve Lloyd Gough gibi isimler yer almaktadır. İnsani hırsların ve egonun nelere sebep olabileceğinin anlatıldığı film, sürükleyici ve etkileyici bir anlatımla izleyicinin karşınıa çıkıyor. Oldukça kurgulanmış ve işlenmiş karakterleriyle gerçeklik algısını güçlendiren Sunset Bulvarı, seyirciyi içine çekerek etkileyiciliğini perçinlemeyi başarıyor.

Günümüzde fenomen bir karakter olan Norma Desmond ve zor günler geçiren bir senaristin hayatlarının kesişmesini anlatan Sunset Bulvarı yaklaşık 110 dakika sürmektedir. Filmin en önemli faktörü olan Norma Desmond, bir zamanlar Hollywood’un en ünlü aktrisi iken son zamanlarda popülaritesini kaybetmiş, ancak bunu bir türlü kabullenememiş bir karakterdir. Popülaritesinin düştüğü gerçeğine karşı kendi yalanlarını uyduran ve o yalanlarla uşağının da yardımıyla yaşayan Norma Desmond, bir senaryo yazarak Hollywood’a dönmeyi planlamaktadır. Senaryosunun çok iyi olduğuna inanan Desmond, tesadüfen senaryo yazarı Joe Gills ile tanışınca senaryoyu onun da yorumlamasını ister. Bu şekilde başlayan ilişkileri Joe Gills’in de işine gelmesi nedeniyle uzun soluklu bir hal alır. Norma Desmond’ın yalan dünyasına ortak olan senarist Joe Gills zaman zaman bu oyundan vazgeçmeye çalışacaktır. Norma Desmond ise hayatını aynı şekilde devam ettirmek için her şeyi yapmaya hazırdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir