Taksi Şoförü

Orijinal adı Taxi Driver olan Taksi Şoförü, 1976 yılı Amerikan yapımı bir dram filmidir. Amerikan Film Enstitüsü tarafından hazırlanan tüm zamanların en iyi 100 Amerikan filmi listesinde 1. sırada yer alan film, yayınlandığı dönem büyük ses getirmiş ve aday olduğu 39 ödülün 26 tanesini kazanmayı başarmıştır. Birçok sinemaseverin favorileri arasında yer alan film, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak koruma altına alınmıştır.

Taksi ŞoförüYönetmen koltuğunda Amerikalı usta yönetmen Martin Scorsese’in yer aldığı Taksi Şoförü, sinema tarihinin kült yapımları arasında gösterilmektedir. Julia Phillips ve Michael Phillips’in yapımcılığını üstlendiği filmin senaryosu Paul Schrader tarafından kaleme alınmıştır.1 milyon 300 bin dolarlık bir bütçeyle çekilen film 30 milyon dolara yakın bir hasılata imza atmıştır. Güçlü oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Jodie Foster, Harvey Keitel, Cybill Shepherd, Peter Boyle, Albert Brooks, Leonard Harris gibi isimlerin yer aldığı filmin müzikleri Bernard Herrmann imzası taşımaktadır. Akademi Ödülleri’nde 4 dalda aday gösterilen Taksi Şoförü buradan ödül kazanmayı başaramamıştır. Son zamanların en etkileyici filmlerinden biri olan Taksi Şoförü, ağır ilerleyen temposuyla hikayeyi izleyiciye aktarmaktadır.

Filmde Vietnam Savaşı’na katılmış eski bir asker olan Travis’in ruh hali izleyiciye aktarılmaktadır. Savaşın izlerini üzerinden atamamış olan Travis, geceleri taksi şoförlüğü yaparak geçimini sağlamaktadır. Mesleğini icra ettiği esnada gördükleri sayesinde şehrin kokuşmuşluğuna tanık olan Travis, kendince bu kokuşmuşluğa karşı bir mücadeleye girişmeye karar verir. Bu mücadele esnasında Travis’i ilginç durumlar beklemektedir. Taksi Şoförü, aynı zamanda psikolojik tahlil niteliği taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir