Terminatör 2: Kıyamet Günü

Orijinal adı Terminator 2: Judgment Day olan Termitanör 2: Kıyamet Günü 1991 yılı Amerikan yapımı bir aksiyon ve bilim kurgu filmidir. Dört filmden oluşan serinin ikinci filmi olan Terminatör 2: Kıyamet Günü, serinin en popüler filmi olarak nitelendirilebilir. 100 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film, dünya çapında 500 milyon dolarlık hasılata imza atarak kayda değer bir başarı elde etmiştir.

İlk filmde olduğu gibi Teminatör 2:Kıyamet Günü filminde de yönetmen koltuğunda James Cameron oturmuştur. Senaryosunu William Wisher Jr. ile birlikte James Cameron’ın kaleme aldığı filmin yapımcılığını da James Cameron üstlenmiştir. Müzikleri Brad Fiedel tarafından bestelenen filmin oyuncu kadrosunda Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick, Earl Boen, Joe Morton, s. Epatha Merkerson gibi isimler yer almaktadır. Bilim kurgu ve aksiyon denildiğinde akla ilk gelen filmlerden olan Terminatör, sürükleyiciliği ve görsel efektleriyle dikkat çekmektedir. Toplamda 43 ödüle aday gösterilen film, bunlardan 24 tanesini kazanmayı başarmıştır.

Makine ve insanların savaşını konu alan ilk filmde anlatılan hikayenin devamı niteliğindeki filmde, konu kaldığı yerden devam ediyor. İlk filmde anlatılan olaylardan on yıl sonra insanların makinelere karşı verdiği savaşta liderleri konumundaki John Connor, makineler tarafından yok edilmeye çalışılmaktadır. Connor’ı bir türlü öldüremeyen makineler, geçmişe giderek bu işi başlamadan bitirme kararı alır. Bunun üzerine John da 13 yaşındaki John’u koruması için daha önce kullandığı makinenin bir üst modelini geçmişe yollar ve iki makinenin amansız mücadelesine tanık oluruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir