Umrede Alışveriş Nerede Yapılır

Alışveriş Merkezleri Nerede?

Mekke ve Medine’de alışveriş yapmak için birçok seçenek vardır. Özellikle otellerin altı ve kıble tarafı alışveriş yapmak için uygun adresler olarak göze çarpar.

Bu adreslerden birisi Mescidi Nebevinin Uhud Dağı tarafında bulunan Taiba alışveriş merkezi. Taiba alışveriş merkezinin alt katında bir market mevcut ve dilediğiniz her şeyi bu marketten karşılayabilirsiniz. Bunun dışında marketin etrafında seyyar satıcılar bulunmakta. Bu seyyar satıcılardan da ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Önemli bir nokta ise Mescitlerden uzaklaştıkça seyyar satıcıların fiyatının ve sayısının azalması. Ve bir diğer önemli nokta sizin cebinizde bulunan Türk Lirası Mekke’de kur farkından dolayı daha değerli.

Peki, Neler Alınabilir?Umrede Alışveriş Nerede Yapılır

Tespih ve misvak da dahil olmak üzere birçok hediyelik eşya, bunun dışında çakı, pense, saat gibi birçok eşyayı tezgah kuran seyyar satıcılardan almak mümkün. Ayrıca bunların dışında baharat satıcıları ve kına satıcıları da hacıların bulabileceği seçenekler arasındadır. Tezgah kuran onlarca seyyar satıcı Afganistan, Pakistan, Gana gibi ülkelerden gelip Mekke ve Medine’de tezgah açmıştır.

Mekke ve Medine’de seccade, tespih gibi eşyalar bulmak mümkündür ama fiyat açısından bakıldığında bu ürünleri Türkiye’den götürmek daha uygundur. Ama illaki özel bir şey isterseniz Hindistan yapımı kaşmir seccadeler ve el yapımı tespihler yine Mekke ve Medine’de bulabileceğiniz ürünler arasındadır.

Hacca gitmişken yüzük almadan dönmek olmaz. Yine bahsettiğimiz bu satıcılarda gümüş yüzük bulmak mümkündür.

Bunun haricinde zemzem suyunu ve Medine’ye has hurmaları yine Alışveriş merkezlerinde bulabilirsiniz. Zemzem suyunu Mekke’de bulunan zemzem çeşmelerinden karşılayabilirsiniz. Mekke ‘de her adımda karşınıza bir adet zemzem çeşmesi çıkmaktadır. Dilerseniz bu çeşmelerden şişelere su doldurarak Türkiye’ye getirebilirsiniz.

Yine alışveriş merkezlerinde ve seyyar satıcılarda çok sayıda parfüm çeşidi vardır. En az parfüm çeşidi kadar da parfüm satıcısı bulabilirsiniz. Özellikle bayan hacılar için çok fazla parfüm seçeneği bulunmaktadır.

Ve hurma: Mekke’ye gidip hurma almadan dönmek olmaz. Çok sayıda hurma satan esnafla karşılaşıyorsunuz. Fakat hurmaların fiyatı kalitesine göre değişiklik göstermekte. Tur firmaları sizi hurma bahçelerine götürüyor. Dilerseniz bahçelerden de hurma alabilirsiniz. Gittiğiniz bahçede beğendiğiniz hurmayı da dilerseniz bahçe sahipleri size kargoyla gönderebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir