Uzaydan Dünya’nın Görüntüsü Nasıldır?

Bundan tamı tamına 56 yıl önce, 12 Nisan 1961 tarihinde Yuri Gagarin, Vostok 1 isimli uzay aracıyla, uçuş kontrollerini tamamladıktan sonra, geri sayımın sonlanmasıyla birlikte havalanmış ve birkaç saat içinde yörüngeye oturarak, tam 108 dakika süren ilk insanlı uzay uçuşunu gerçekleştirip tarihe geçmiştir. Bu uçuş esnasında gördüğü manzaradan çok etkilenmiştir ve herkesin merak ettiği “Uzaydan Dünya’nın görüntüsü nasıldır?” sorusuna cevap olacak sözler sarf etmiştir ve Dünya’nın, masmavi göründüğünü, muhteşem ve inanılmaz olduğunu söylemiştir.

Yuri Gagarin’den sonra 500 den fazla uzay insanı, onun peşinden giderek yörüngeye çıkmış ve onun gördüğü o muhteşem manzarayı, gezegen yüzeyinden 300 km yükseklikte, çıplak gözlerle seyretme ayrıcalığını yaşamıştır.

 Maviliğin Sırrı:

Dünyamız o muhteşem mavi görünümünü, % 71’nin sularla kaplı olmasına borçludur. Bu suların çoğunluğunun okyanuslardan oluşuyor olması, maviliğe pastel bir katkı yapmaktadır. Ayrıca atmosfer sayesinde dünyanın görüntüsü uzaya yansımaktadır.

 ABD ve Uzay:

Yuri Gagarin’in başarısının yankıları dünya üzerinde çok büyük boyutlara ulaşmıştır. Uzay konusunda Sovyet Rusya ile ABD arasındaki çekişme oldukça artmıştır. Yuri Gagarin’in uzaya çıkmasının ardından ABD, uzaya insanlı uçuş gerçekleştirmek için çalışmalarına hız vermiştir.Uzaydan Dünya'nın Görüntüsü Nasıldır?

Gagarin’ den sonra uzaya ilk çıkan kişi, ABD’li astronot Alan Shepard olmuştur. Balistik bir füzeyle bu yolculıuğu gerçekleştiren Shepard, ne yazık ki yörüngeye oturamadan Dünya’ya dönmek zorunda kalmıştır. Yinede ABD’nin uzaya çıkan ilk astronotu unvanını almayı hak etmiştir. Bundan yaklaşık bir yıl kadar sonra, yine ABD’ li bir astronot olan John Glenn, 7 şubat 1962 tarihinde, Friendship adı verilen uzay gemisiyle başladığı yolculuğunu, yaklaşık 5 saat kadar yörüngede kalarak gerçekleştirmiş ve ABD’ nin uzay yarışında arayı kapatmasını sağlamıştır.