Yaratık 2

Orijinal adı Aliens olan Yaratık 2, 1986 yılı Amerikan yapımı bir bilim kurgu filmidir. 1979 yılında Ridley Scott’ın yönetmenliğinde çekilen Yaratık filminin devamı niteliğindeki film, en az ilk film kadar başarılı kabul edilmektedir. Toplamda 39 ödüle aday gösterilen film bunlardan 18 tanesine layık görülmüştür. 19 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan film, 130 milyon dolara yakın bir hasılata imza atmıştır.

İlk film olan Yaratık’ın aksine bu kez yönetmen koltuğunda James Cameron’ın oturduğu filmin senaryosunu da James Cameron kaleme almıştır. Gale Anne Hurd, Gordon Carroll, David Giler ve Walter Hill’in yapımcılığını üstlendiği Yaratık 2 filminin oyuncu kadrosunda Sigourney Weaber, Carrie Henn, Michael Biehn, Paul Reiser, Lance Henriksen, Bill Paxton gibi isimler yer almaktadır. Müziklerini James Horner’ın bestelediği film, Akademi Ödülleri’nde 7 dalda aday gösterilmiş En İyi Görsel Efekt ve En İyi Ses Efekti olmak üzere 2 dalda Oscar’a layık görülmüştür. Bilim kurgu türünün öncüleri arasında yer alan Yaratık serisi birçok sinemasever tarafından da favoriler arasında gösterilmektedir.

İlk filmde yaşananlardan 57 yıl sonrasının anlatıldığı filmde, ilk filmde hayatta kalan tek kişi olan Teğmen Ellen Ripley’in 50 yıllık uykusundan uyandıktan sonra Yaratık’la karşılaştıkları gezegende koloni kurulduğunu ve kolonidekilerden bir süredir haber alınamadığını öğrenmesiyle film başlıyor. Teğmen durumdan haberdar olduktan sonra kurduğun bir ekiple söz konusu gezegene Yaratık’la savaşmaya ve varsa sağ kalan insanları kurtarmaya gidiyor. Macera ilk filmdekinden daha da ileri bir seviyede, James Cameron’ın bakış açısı ve kattığı farklılıklarla devam ediyor.