Yaratık

Orijinal adı Alien olan Yaratık, 1979 yılı Amerikan yapımı bir bilim kurgu filmidir. 4 filmden oluşan serinin ilk filmin olan Yaratık, büyük bir gişe başarısı elde etmiştir. 15 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film 105 milyon dolarlık bir hasılata imza atmayı başarmıştır. 120 dakika uzunluğundaki film, toplam 31 ödüle aday gösterilmiş ve bunların 13 tanesini kazanmayı başarmıştır.

Dan O’Bannon’ın hikayesinden uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Ridley Scott oturmaktadır. Senaryosu, Dan O’Bannon ve Walter Hill tarafından kaleme alınan filmin yapımcılığını ise Gordon Carroll, Walter Hill ve David Giler üstlenmiştir. Oyuncu kadrosunda Tom Skerritt, Sigourney Weaver, Veronica Cartwright, Harry Dean Stanton, John Hurt, Ian Holm ve Yaphet Kotto gibi isimlerin yer aldığı Yaratık filminin müzikleri Jerry Goldsmith tarafından bestelenmiştir. Akademi Ödülleri’nde 2 ödüle aday gösterilen film En İyi Efekt dalında ödüle layık görülmüştür. Bilim kurgu denildiğinde akla gelen ilk filmlerden biri olan Yaratık, dönemin şartları göz önünde bulundurulduğunda oldukça iyi efektlere sahiptir. Yavaş ilerleyen bir yapısı olmasına rağmen izleyicide uyandırdığı merak sayesinde sürükleyici bir yapıda olan film, sinema tarihinde önemli bir yer edinmeyi başarmıştır.

Filmde, taşıma görevi için uzayda bulunan bir kargo gemisinin görevinden dönerken bir gezegenden aldığı sinyal sonucu oraya yönelmesiyle gelişen olaylar izleyiciye aktarılmaktadır. Uzay gemisinin ana bilgisayarının aldığı sinyal sonucu mürettebata olayı araştırma emri vermesiyle, mürettebattan üç kişi gezegene araştırma için iner. Burada bilinmeyen bir yaratık tarafından saldırıya uğraya ekibin gemiye dönmesiyle birlikte olaylar beklenmedik bir hal alır.