Yaşamak

Orijinal adı Ikiru olan Yaşamak, 1952 yılı Japonya yapımı psikolojik bir dram filmidir. Siyah-beyaz formatında izleyiciyle buluşan film, Japon klasikleri arasında yer almaktadır. Film aday gösterildiği 6 ödülün 5’ini kazanmayı başarmıştır. 143 dakika uzunluğundaki filmin özgün ismi olan Ikiru Japonca’da yaşamak anlamına gelmektedir. Psikolojik bir film olan Yaşamak, aynı zamanda felsefik bir temele de dayanmaktadır.

Yönetmen koltuğunda usta yönetmen Akira Kurosawa’nın oturduğu filmin yapımcılığını Sojiro Motoki üstlenmiştir. Kurosawa’nın birçok filmde birlikte çalıştığı görüntü yönetmeni Asakazu Nakai ve müzisyen Fumio Hayasaka da bu filmde yer almıştır. Müziklerini Fumio Hayasaka’nın bestelediği filmin senaryosunu Akira Kurosawa ile birlikte Shinobu Hashimoto ve Hideo Oguni kaleme almıştır. Japon klasikleri arasında yer alan Yaşamak filminin oyuncu kadrosunda Takashi Shimura, Shin’ichi Himori, Haruo Tanaka, Minoru Chiaki, Miki Odagiri, Bokuzen Hidari gibi isimler yer almaktadır. Yaşamak, BAFTA Ödülleri’nde Takashi Sgimura’ya En İyi Erkek Oyuncu dalında adaylık getirmiş ancak ödül kazandıramamıştır.

Filmde, sıradan bir hayat yaşamış olan bir adamın öleceğini öğrenmesiyle içine girdiği psikolojik durum anlatılmaktadır. Takashi Shimura’nın hayat verdiği Kanji Watanabe, hayatı boyuncu sıkıcı bir masabaşı işinde çalışmış bir adamdır. Hayattaki tek amacı oğluna iyi bir hayat sunmak ve işinde kariyer yapmak olan Watanabe, bir mide ağrısı yüzünden gittiği doktordan çok az ömrü kaldığını öğrenince, yaşadığı hayatı sorgulamaya başlayacaktır. Artık Watanabe için yaşamak farklı anlamlara gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir