Yeşil Yol

Ünlü yazar Stephen King’in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan Yeşil Yol, 1999 yılı Amerikan yapımı bir dram filmidir. Orijinal adı Green Mile olan film, toplam 42 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 15 tanesini kazanmayı başarmıştır. 60 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen ve 190 dakikalık uzun bir süreye sahip film, 160 milyon dolara yakın bir hasılata imza atmıştır.

Günümüzde sinemaseverler arasında oldukça popüler olan ve hemen her sinemaseverin izlediği filmler arasında yer alan Yeşil Yol’un yönetmen koltuğunda Frank Darabont oturmaktadır. Senaryosunu da Frank Darabont’un kaleme aldığı filmin yapımcılığını David Valdes ile birlikte yine Frank Darabont üstlenmektedir. Filmin çok beğenilen müzikleri Thomas Newman tarafından bestelenirken, oyuncu kadrosunda Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse, Barry Pepper, Bonnie Hunt, Sam Rockwell ve James Cromwell gibi isimler yer almaktadır. Michael Clarke Duncan, bu filmde gösterdiği oyunculuk performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar ödülüne aday gösterilmiş ancak kazanamamıştır. Bir çok otorite tarafından En İyi Filmler arasında gösterilen Yeşil Yol, duygusal açıdan oldukça etkileyici bir film olarak dikkat çekmektedir. Durağan bir atmosfere sahip olan filmin sürükleyiciliği, izleyicinin ruh haliyle ilintilidir denebilir. Finaliyle seyircisi üzerinde tesir bırakan film bu özelliği sayesinde bir çok sinemaseverin favorileri arasında yer alamaktadır.

Filmde, idam cezalarının infaz edildiği bir hapishanede yaşanan enteresan bir olay anlatılmaktadır. Hapishaneye getirilen bir mahkum olan John Coffey, oldukça iri ve ürkütücü bir görüntüye sahiptir ve iki küçük kızı öldürme suçundan ölüme mahkum edilmiştir. Hapishanenin infazlardan sorumlu gardiyanı Paul Edgecomb, John Coffey’le sohbet etmeye başlayınca durumun farklı olduğunu öğrenince Coffey ve Paul arasında bir bağ kurulur. Coffey’nin aslında suçsuz olduğuna inanan Paul, idamın haksız olduğunu düşünmeye başlar. Bir çok konuda Coffey’nin doğa üstü güçlerinden de faydalanan Paul, Coffey gibi birinin yaşaması gerektiğine inanır. Filmin ismi ise, ölüme mahkum edilen insanların, infazın gerçekleşeceği odaya giderken oldukça güzel ve etrafında ağaçlar olan yeşil bir yoldan geçirilmesinden gelmektedir. Yeşil Yol, mahkumların yürüdüğü son yoldur.