Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparatorun Dönüşü

Dünyaca ünlü Yıldız Savaşları serisinin yayınlanan ikinci bölümü olan Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparatorun Dönüşü, olayların kronolojik sırasına göre serinin beşinci filmidir. Orijinal adı Star Wars olan seri, George Lucas tarafından hayal edilmiş ve koordine edilmiştir. Farklı bir kronolojide yayınlanan Star Wars serisinin ilk önce 1977-1983 yılları arasında 4-5 ve 6. Bölümleri gösterime girdi. Daha sonra serini 1-2 ve 3. Bölümleri 1999-2005 yılları arasında seyirciyle buluştu. Olayların akışı normal sırayla 1-2-3-4-5-6 şeklinde işlenmiştir. Yayınlanan ilk filmden sonra oldukça ses getiren ve sinema dünyasında devrim niteliği taşıyan Yıldız Savaşları, bu devam filmiyle de beklentileri karşıladı hatta beklentilerin üzerine çıkmayı başardı. Oldukça olumlu eleştiriler alan Yıldız Savaşları Bölüm V, büyük izlenme oranlarına ulaştı ve günümüze kadar yapılan gösterimlerde toplam hasılatı 500 milyon doları aştı. George Lucas’ın fantastik dünyasının işlendiği filmde, seyircinin hikayenin içine çekilmesi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş. Uzun olmasına rağmen izlerken izleyiciyi sıkmayan ve yapım yılına rağmen gayet kaliteli efektlere sahip olan film birçok sinemaseverin favorileri arasında bulunuyor. Star Wars serisi hakkında birçok uygulama yapılan önemli bir başyapıt oalrak dikkat çekiyor. Filmden sonra seriden esinlenerek bilgisayar oyunları, oyuncaklar, kostümler gibi birçok obje tasarlanmıştır.

George Lucas bu filmde işlerinin yoğunluğundan dolayı yönetmenlik ve senaristlik görevlerini başkalarına devretmiştir. Filmin yönetmenliğini Lucas’ın hocalarından biri olan Irvin Kershner üstlendi. Senaryo kısmında ise Lawrence Kasdan ve Leigh Brackett, George Lucas’ın hikayesi doğrultusunda senaryoyu tamamlamakla görevlendirildiler. Serinin en başarılı filmi olarak nitelendirilen Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparatorun Dönüşü filminin oyuncu kadrosunda Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams ve David Provse gibi isimler yer almaktadır.

1980 yılı Amerikan yapımı Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparatorun Dönüşü, ilk filmin kaldığı yerden devam ediyor. İlk filmde yaşanan savaştan üç yıl sonrasında isyan güçleri İmparatorluk’a direnmeye çalışırken kahramanlarımızdan İmparatorluk askerlerinden kaçmaktadırlar. Luke Skywalker arkadaşlarından ayrılarak Jedi ustası Yoda’nın yanına eğitim almaya gider ve Yoda’dan birçok şey öğrenir. Filmde Darth Vader’ın başında olduğu İmparatorluk güçleriyle kahramanlarımızın çekişmelerine şahit oluyoruz.