Yurttaş Kane

Orijinal adı Citizen Kane olan Yurttaş Kane, 1941 yılı Amerikan yapımı bir dram filmidir. Yayınlandığı dönem büyük ses getiren film birçok otorite tarafından yönetmeninin en başarılı filmi olarak nitelendirilmektedir. Film toplam 18 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 8 tanesine layık görülmüştür. Film, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak koruma altına alınmıştır.

Yönetmen koltuğunda Orson Welles’in oturduğu filmin, Akademi Ödülleri’nde Oscar’a layık görülen senaryosunu da Orson Welles ile birlikte Herman J. Mankiewicz  kaleme almıştır. Yapımcılığını ve başrolünü de Orson Welles’in üstlendiği filmin müzikleri Bernard Herrmann tarafından bestelenmiştir. 120 dakika uzunluğundaki filmde Orson Welles’e Agnes Moorehead, Joseph Cotten, Everett Sloane, Dorothy Comingore gibi isimler eşlik etmektedir. Akademi Ödülleri’nde 9 dalda Oscar’a aday gösterilen film sadece En İyi Senaryo dalında Oscar’a layık görülmüştür. Teknik açıdan sinemaya birçok yenilik kazandıran Yurttaş Kane, bu bağlamda sinema tarihinde önemli bir yer edinmektedir.

Filmde Amerika’nın önde gelen zenginlerinden olan Kane’in ölümü üzerine, Kane’in son sözü olan Rosebud kelimesinin anlamını çözmesi için görevlendirilen bir gazetecinin temasları ışığında, Kane’in hayatı izleyiciye aktarılıyor. Kane’in oldukça ilginç ve renkli karakteri filmin izlenilebilirliğine büyük bir katkı sağlıyor. Gazetecinin giriştiği araştırma ise filme gizem katarak sürükleyiciliğini artırıyor. Yurttaş Kane, basit bir hayat hikayesinden ziyade verdiği mesajlar ve içerdiği yergilerle sinema tarihinin kült yapımlarından biri  olmayı başarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir