Yüzüklerin Efendisi: İki Kule

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ikinci filmi olan Yüzüklerin Efendisi: İki Kule, Yüzüklerin Efendisi çizgisinde, aynı başarıda bir filmdir. Peter Jackson tarafından J. R. R. Tolkien’in aynı isimli kitaplarından uyarlanan serinin bu filminde de kitaptaki olaylara bağlı kalınmıştır. Yönetmenliğini ve yapımcılığını Peter Jackson’ın üstlendiği filmin müzikleri Howard Shore tarafından bestelenmiştir. Filmin senaryosu ise yönetmeni Peter Jackson, Philippa Boyens, Stephen Sinclair ve Fran Walsh tarafından kaleme alınmıştır.

Dünyaca ünlü filmin oyuncu kadrosunda ilk filmde olduğu gibi Elijah Wood, Sean Astin, Viggo Mortensen, Ian McKellen, Orlando Bloom, Christopher Lee, Hugo Weaving, John Rhys-Davies, Cate Blanchett ve Liv Tyler gibi isimler yer almaktadır. Yayınlandığı ilk günden itibaren büyük ses getiren Yüzüklerin Efendisi: İki Kule dünya çapında toplam 925 milyon dolarlık bir hasılata imza atarak tarihe geçmiştir. Tolkien’in fantastik dünyasının Peter Jackson’ın yorumuyla mükemmel bir şekilde anlatıldığı film, sinema tarihinin başyapıtları arasında yer alırken, izleyiciye büyük bir seyir keyfi vadetmektedir. Hikayesi, oyunculukları, müzikleri ve kurgusuyla kusursuza yakın bir yapım olan İki Kule şüphesiz ki ölmeden izlenmesi gereken filmler arasında yer almaktadır.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule’de hikaye, Yüzük Kardeşliği’nde kaldığı yerden devam ediyor. Frodo ve Sam birlikte Mordor’a doğru hareket ederken yolda başlarına gelenler, Aragorn, Legolas ve Gimli’nin Hobbitlerin peşinden giderken gelişen olaylar neticesinde  Rohan’ı savunmak için harekete geçmeleri, Mery ve Pippin’in tutsaklık altında yaşadıkları ve bir takım sürprizler filme konu oluyor. Yayınlandıktan sonra büyük izlenme oranlarına ulaşan ve serinin üçüncü filmi olan Kralın Dönüşü’ne sağlam bir zemin hazırlayan İki Kule, En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Görsel Efekt Oscarlarına layık görülmüştür. Tüm zamanların en başarılı serilerinden olan Yüzüklerin Efendisi serisinde anlatılan dünya, mutlaka içine girilmesi gereken bir yer olarak lanse edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir