Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

Hakkında söylenecek çok sözün olduğu bir yapımdır Yüzüklerin Efendisi serisi. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, Yüzüklerin Efendisi: İki Kule ve Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmlerinden oluşan seri J. R. R. Tolkien’in aynı isimli romanlarından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Tolkien’in yarattığı bambaşka bir dünyada geçen olayların anlatıldığı bu film serisi, dünya çapında bir üne kavuşmuş ve gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında yer almıştır. Çekimlerinde büyük emek harcanan filmin çekim hikayeleri birçok kez paylaşılmış ve ilgiyle takip edilmiştir. 93 milyon dolar bütçeyle çekilen filmin hasılatı ise 1.1 milyar dolardır. Sinema tarihinin en önemli yapımlarından olan Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, Oscar Ödülleri’nde aday olduğu 11 dalda da Oscar ödülünü kazanmayı başarmıştır. Aksiyon ve macerayla bezeli fantastik türdeki film, bir filmde olması gereken tüm özellikleri ve duyguları barındırması itibarıyla tüm övgüleri karşılayan bir yapıya sahip. İlk film olan Yüzük Kardeşliği’nden itibaren izlendiğinde, izleyicinin Orta Dünya’ya girmesi işten bile değil. Fantastik bir filmin bu gerçekliğe mazhar olması da yönetmeni Peter Jackson’ın büyük başarısı olarak nitelenebilir. Öyle ki özellikle genç sinemaseverler tarafından günlük hayatta her alanda hakkında göndermeler yapılan bir film olmuştur Yüzüklerin Efendisi. Hayranları her bir sahneyi benimsemiştir ve her olayı gerçekten yaşanmış gibi araştırıp üzerinde sohbetler yapmaktadır.

Filmin yönetmen koltuğunda ilk iki filmde olduğu gibi Peter Jackson oturmuştur. Senaryo kısmında da görev alan Jackson, aynı zamanda filmin yapımcılığını da üstlenmiştir. Dev bir oyuncu kadrosuna sahip filmde Elijah Wood, Sean Astin, Viggo Mortensen, Orlando Bloom, Ian McKellen, Cate Blanchett, Liv Tyler, Hugo Weaving ve Bernard Hill gibi isimler yer alıyor. Çekimleri Yeni Zelanda’da yapılan Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü serinin son filmi olma özelliğini taşıyor.

Orta Dünya tarihi konumundaki seride, hikaye doğal olarak kaldığı yerden devam ediyor. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, iyi ve kötünün bize anlatılan son savaşını izleyiciye yansıtıyor. Hedefleri doğrultusunda hareket eden ve Minas Tirith’e saldıran Sauron’a karşı koymak için Rohan ve kahramanlarımız harekete geçmiştir. Gondor’un düşmemesi gerekmektedir. Bu esnada da Yüzük Taşıyıcısı Frodo ve arkadaşı Sam, Yüzük’ü Mordor’daki Hüküm Dağı’na atarak yok etmeye çalışmaktadır. Aksiyon ve maceranın bir an olsun azalmadığı filmde izleyiciler, filmin sonunda bir kralın, dönüşüne şahit olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir