Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

J. R. R. Tolkien’in hayal dünyasına sinemaseverlerin de giriş yapmasına vesile olan serinin ilk filmi Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, Tolkien’in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmin yönetmenliğini  yapımcılığını ve senaristliğini Peter Jackson üstlenmiştir. Peter Jackson, Ralph Bakshi’nin çektiği The Lord OF The Rings animasyonunu izledikten sonra anlatılan hikayeden çok etkilenerek J. R. R. Tolkien’in yazdığı kitapları okumuş ve bunları filme dönüştürme kararı almıştır. Yüzüklerin Efendisi serisinin her alanında işin başında bulunan Peter Jackson sinema tarihinin en önemli eserlerinden birine imza atmıştır. Serinin tüm filmlerinin çekimleri birden yapılmış ve 15 ayda tamamlanmıştır. Yüzük Kardeşliği filminin bütçesi  93 milyon dolardır ve film 870 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Ayrıca film En İyi Sinematografi, En İyi Görsel Efekt, En İyi Film Müziği ve En İyi Makyaj olmak üzere dört adet Ocsar kazanmıştır.

Çekimlerinin tamamı Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen filmin, güçlü oyuncu kadrosunda Elijah Wood, Sean Astin, Viggo Mortensen, Ian McKellen, Sean Bean, Orlando Bloom, Christopher Lee, Hugo Weaving, John Rhys-Davies, Cate Blanchett ve Liv Tyler gibi isimler yer almaktadır. Ödüle layık görülen ve efsanaye dönüşen film müzikleri ise Howard Shore tarafından bestelenmiştir. New Line Cinema’nın dağıtıcılığını üstlendiği Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filmindeki ödüllük efektler de bizzat Peter Jackson’ın başında bulunduğu bir ekip tarafından tasarlanmış ve oluşturulmuştur.

Peter Jackson’ın izleyicileri J. R. R. Tolkien’in dünyasına soktuğu Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Orta Dünya’da geçen bir takım olayları detaylarıyla izleyicilere anlatıyor. Orta Dünya’yı egemenliği altına almak isterken, gücünün kaynağı olan yüzüğünü kaybedip yok olmuş bir karanlık güç olan Sauron, yeniden güçlenmeye başlamış ve Orta Dünya için tehlike kaynağı haline gelmiştir. Sauron’un gücünün kaynağı olan Yüzük’te ortaya çıkmıştır. Sauron’a karşı duran iyiler ise bir yandan Sauron’un ordularıyla savaşırken bir yandan da Yüzük’ü yok etmeye çalışmak zorundadırlar. Kısaca söz konusu yüzüğün hikayesine değinirsek; çok eski zamanlarda karanlıklar efendisi Sauron tarafından elflere, cücelere ve insanlara çeşitli yollarla güç yüzükleri verildi. Daha sonra Sauron tüm güç yüzüklerine hükmedecek Tek Yüzük’ü Hüküm Dağı’nın ateşinde dövdü ve Güç Yüzük’lerinin sahiplerine hükmetmeye başladı. Ancak elfler durumu farkedip kendi yüzüklerini sakladılar. Cüceler ise yaratılıştan büyüye dayanıklı olduklarından Tek Yüzük’ten etkilenmediler. Büyü insanlarda işe yaradı ve dokuz insan kralı, Tek Yüzük’ün etkisiyle Sauron’un emrine girdi. Daha sonra elfler ve insanların yaptığı bir ittifakta Sauron yenildi ve Yüzük’ü kaybetti. İnsanların kralı İsildur tarafından ele geçirilen Yüzük, kralı etkiledi ve kral yok etmesi gerektiği halde Yüzük’ü yok etmedi ve Yüzük Anduin nehrinde kayboldu. Yaklaşık 5000 yıl sonra Yüzük’ün ortaya çıkmasıyla da maceranın bize anlatılan kısmı başlamış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir