300: Bir İmparatorluğun Yükselişi

Orijinal adı 300 Rise of an Empire olan 300 Spartalı’nın devamı niteliğindeki ABD yapımı 300: Bir İmparatorluğun Yükselişi filminin yönetmen koltuğunda ilk filmin aksine, bu kez Noam Murro oturuyor. İlk filmin yönetmeni ve senaristlerinden olan Zack Snyder ise bu sefer işin sadece senaryo kısmında Kurt Jongstad ile birlikte görev üstlenmiş. Filmin Türkiye’deki vizyon tarihi ise tüm dünya ile aynı, 7 Mart 2014.
İlk film olan 300 Spartalı’da, Yunanistan’ı işgal için Ortadoğu’dan gelen Pers Kralı Xerxes (Rodrigo Santoro) ve ordusu karşısında Kral Leonidas ve 300 adamının onurlu direnişi sahnelenmişti.
Kral Leonidas 1 milyon kişiden oluşan Pers ordusuna karşı direnirken, General Themistocles (Sullivan Stapleton) de Yunanistan’da ordusunu bir araya toplamaya çalışmış ve başarılı olmuştur. Leonidas ve adamlarının ölümünden sonra Xerxes, Atina’yı işgal etmiştir. Pers ordusunu ve “Tanrıkral” Xerxes’i topraklarından çıkarmak isteyen General Themistocles zorlu bir savaşın eşiğindedir. Üstelik Pers ordusuyla olan bu savaşında, karşısında Yunan düşmanlığıyla ün salmış, çok tehlikeli bir kadın olan Artemisia vardır. Sayıca da kendisinden çok daha üstün Pers ordusuyla savaşmak zorunda olan General, pek gönüllü olmadığı bir ittifaka girmek durumunda kalır. Kendi ülkesindeki rakipleri olan, Sparta savaşçılarını savaşmaya ikna etmek zorundadır.
300 Spartalı’nın yakaladığı muhteşem gişe başarısını yakalayıp yakalayamayacağı merak konusu olan 300: Bir imparatorluğun Yükselişi filmi, 2014 yılında sinema çevrelerince merakla beklenen filmler arasında ön sıralarda yer alıyor.