Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana

Orijinal adı  Lock, Stock and Two Smoking Barrels olan Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana, 1998 yılı İngiltere yapımı bir suç ve komedi filmidir. 105 dakika uzunluğundaki film renkli formatta izleyiciyle buluşmuştur. 800 bin avroluk bir bütçeye sahip olan Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana, aday gösterildiği 21 ödülün 13 tanesini kazanmayı başarmıştır.

Yönetmen koltuğunda Guy Ritchie’nin oturduğu filmin yapımcılığını Matthew Vaughn üstlenmiştir. Guy Ritchie, daha sonra Snatc isminde Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana’ya çok benzeyen başka bir film daha çekmiştir. Senaryosunu da Guy Ritchie’nin kaleme aldığı Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana filminin oyuncu kadrosunda Jason Flemyng, Dexter Fletcher, Nick Moran, Jason Statham, Vinnie Jones, Steven Mackintosh, Nicholas Rowe, Nick Marcq, Charles Forbes gibi isimler yer almıştır. Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana Jason Statham’ın yer aldığı ilk uzun metraj film özelliğini taşımaktadır. Daha sonraları müziklerinden oluşan bir soundtrack albümü çıkan ve çok beğenilen filmin müziklerini David A. Hughes ve John Murphy bestelemiştir.

Filmde kumarda büyük bir para kaybeden ve borçlanan bir grup arkadaşın borçlarını ödemek için giriştikleri maceralar ve akabinde gelişen bir dizi olaylar izleyiciye aktarılmaktadır. Eddie ve arkadaşları belalı bir kumarbaza 500 bin dolar borçlanırlar. Borçlarını ödemedikleri takdirde başlarına gelecekleri bilen gençler, parayı bulmak için her yolu deneyecetir. Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana yönetmeni Guy Ritchie’nin en başarılı filmleri arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir