The GodFather

Baba filmi, belki de gelmiş geçmiş en yoğun filmlerden biridir. Gerek oyuncu seçimi, gerek çekilme süreci, gerekse sonrasının, ayrı birer hikayesi vardır. İMDb Top 250 listesinde uzun yıllar 1. sırada bulunan film 2008 yılında bu unvanı kaptırmıştır. Birçok sinemasever tarafından “izlediğim en iyi film” olarak nitelenen Baba, hem konusu hem de karakterleri açısından oldukça ağırdır. Filmdeki her karakter, ustaca işlenmiş ve seyirciye sunulmuştur. Bu ustalık neticesinde ortaya çıkan derin karakterler, seyirci tarafından iyi okunmalıdır. Aksi taktirde izleyici filmden beklenen hazzı alamayacaktır. Bu nedenledir ki birçok insan tarafından mükemmel olarak nitelenen Baba, bazıları tarafından da acımasızca eleştirilmektedir.

Mario Puzo’nun The Godfather romanından sinemaya uyarlanan Baba filminin yönetmenliğini Francis Ford Coppola üstleniyor. Çekim aşamasında ve senaryo kısmında Mario Puzo’da olaya dahil olmuş. Film çekilirken yapımcı şirket ve yönetmen Coppola arasında birçok alanda görüş ayrılıkları yaşanmış ve yapım şirketi film için sadece 6 milyon dolar gibi bir bütçe ayırmıştır. Yaşanan görüş ayrılıklarından biri, Michael Corleone rolünü kimin oynayacağı yönünde olmuş. Yönetmen Coppola, rolün Sicilya asıllı Al Pacino tarafından canlandırılmasını isterken, yapım şirketi Al Pacino’nun genç olduğunu ve rolün üstesinden gelemeyeceğini düşünmüş. Fakat neticede yönetmenin dediği olmuş ve daha sonra sinema tarihinin en büyük oyuncuların biri haline gelecek olan Al Pacino, rolü almış ve rolün hakkını vermiştir.

Vito Corleone’nin lideri olduğu bir aile olan Corleone ailesi, New York’un en nufuzlu ailesidir. İtalyan asıllı aile, şehrin suç trafiğine hükmeden ailelerden biridir. Filmde, New York’ta yaşanan suç çekişmelerine ve rekabete tanık olurken, izlediğiniz karakterlerin dünyası karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Film yayınlandıktan sonra yoğun bir ilgiyle karşılanmış ve toplamda 81 milyon dolar gibi bir hasılat elde etmiştir. Orijinal adı The Godfather olan Baba, En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu Oscar’larını kazanmıştır. Vito Corleone rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanan Marlon Brando, Hollywood’un kızılderililere uyguladığı ayrımcılığı protesto etmek amacıyla ödülü reddetmiştir.